Morávka

vodní dílo Morávka, přehrada Morávka, údolní nádrž Morávka
Údolní vodní nádrž na řece Morávce v Beskydech. Vystavěna v l. 1961-67. Slouží jako zásobárna pitné vody (přísné hygienické pásmo) a regulátor povodňových průtoků. V r. 1996 poškozena povodní a v l. 1997-2000 generální oprava pláště hráze.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hráze na plochu přehrady
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Vklíněna mezi velikány Moravskoslezských Beskyd, horu Travný (1203 m) a Slavíč (1055 m), nachází se na 18,82 ř. kilometru řeky Morávky významný vodní zdroj Moravskoslezského kraje – vodní nádrž Morávka. Ta zasahuje částečně i do údolí potoka Slavíče. Dnes již přehrada takřka splynula s malebnou okolní horskou krajinou. Na počátku 60. let 20. století však vtrhla do tohoto horského údolí na horním toku řeky Morávky poněkud násilně. Se vzrůstajícím průmyslem na Ostravsku a Karvinsku vzrostl i počet obyvatel kraje. Bylo proto třeba zajistit narůstající požadavky na pitnou vodu. Se stavbou údolní nádrže se započalo roku 1961 a mnoho z místních starousedlíků neslo stavbu přehrady nelibě. Od roku 1967 funguje nepřetržitý provoz přehrady a dnes by si již takřka nikdo neuměl tento kout Beskyd bez tohoto technického díla představit. K přehradě je nesnadnější přístup pro motoristy i cyklisty z Frýdku-Místku. Z Frýdku je třeba vyjet směrem na východ k obci Dobrá a za ní se dát na jih, již podél toku řeky Morávky k Nošovicím. Mineme světoznámý pivovar Radegast, projedeme přes Vyšní Lhoty, Raškovice (kde můžeme cestou vidět objekt bývalého zámku) a Pražmo až dojedeme do samotné vesnice Morávka. Přehrada se nachází až za obcí. Jelikož přehrada slouží jako zdroj pitné vody je v jejím okolí vyhlášeno nejpřísnější hygienické pásmo a přímo k vodě je zcela zakázáno se vydávat. Kolem pravého břehu přehrady vede asfaltová silnice s pravidelnou autobusovou linkou, která spojuje „civilizaci“ s horskými samotami a turistickými cíli v Zadních horách. Samotná hráz přehrady, která by mohla být atraktivním turistickým cílem je bohužel, na rozdíl od přehrady Šance na Ostravici, nepřístupná. Pouze jednou v roce v tzv. Den vody se otevírá hráz i interiér hráze přehrady návštěvníkům. I kdyby jste zrovna na Morávce v Den vody nebyli, jistě nebudete litovat. Krásná…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 26.1. 2007
historie

Účel vodního díla Morávka

Vodní dílo Morávka je součástí víceúčelové vodohospodářské soustavy v rámci povodí řeky Odry. Přehrada plní prioritně vodárenskou funkci a to jako zdroj pitné vody pro města Frýdek-Místek, Havířov a Český Těšín. Z nádrže je potrubím voda odebírána na úpravnu ve vodu pitnou do úpravny ve Vyšních Lhotách. V zásobování pitnou vodou Moravskoslezský kraj spolupracuje Morávka s podobnými vodními díly Šance na řece Ostravici a Kružberk na řece Moravici. Nádrž Morávka však ještě zajišťuje i minimální průtoky na řece Morávce pod hrází a ve spolupráci s ostatními přehradami kompenzuje minimální průtoky na řece Ostravici. Přehrada také plní ochrannou funkci před možnými povodněmi. Přehrada Morávka také spolupracuje s jezem ve Vyšních Lhotách (Raškovicích) na řece Morávce odkud je přivaděčem vedena voda do Vojkovic, kde se tato voda vlévá do řeky Lučiny a tak zásobuje vodou i Žermanickou přehradu. Na dvou vodních nádržích je také…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 zvonička u Polků
 Travné, Travný
 Pražmo
 šance na Obidové
 Raškovice
 Adámkova vila
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Prochaskova vila
 Gabrielina chata
 evangelický kostel
 Ondrášovy díry
 Bílý Kříž
 zvonička
 vodopády Satiny
 zvonička
 jedle v Řečici
 U Veličků
 Dobratice
 větrný mlýnek
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Josefa
 koryto potoka Mazák
 vodní mlýn
 Skalický lom
 kaple na dolním konci
 Hartisov
 šance Dolní Lomná
 Janovice
 kaple na Horním konci
 Hnojník
 Šance
 Skalice
 kostel sv. Martina
 šance Řečice
 Hamerská kaple
 Střítež
 Nová Ves
 ostravický hamr č. I
 kostel sv. Michala
 Horní Tošanovice
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 radnice
 Dolní Tošanovice
 Vělopolí
 Baška
 Karpentná
 kostel sv. Jiří
 kříž na Hutích
 PR Bučací potok
 kaple Panny Marie
 Kaple skalická
 Dobrá
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 kaple Při šefru
 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Horní Domaslavice
 klauz Kyčerov
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Kateřiny
 kříž na Samčance
 Třanovice
 kaple Panny Marie
 Ropice
 Baranská skála
 Kocurovice
 Třinec
 Hrádek nad Olší
 Hodoňovice
 Hrádek nad Olší
 kaple Panny Marie
 Šorštýn
 Dolní Domaslavice
 hrable Červík
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Konská
 Horní Žukov
 boží muka - sv. Anna
 Dolní Líštná
 kaple Na Skotni
 boží muka
 Hubertova chata
 roubená zvonička
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Vendryně
 židovský hřbitov
 lesní zámeček
 Čeladná
 Eltzerova přádelna
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Vendryně - vápenka
 Neumannova vila
 Málkovice
 Rechle
 Jamnice
 kostel Všech svatých
 Frýdecká šibenice
 Měšťanský pivovar
 klaus Panský
 radnice Místek
 kostel sv. Jošta
 Podkostelní mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 radnice Frýdek
 Zoopark
 stará radnice
 Wolfínský palác
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Frýdek
 Frýdecká synagoga
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 Blato klaus – Mohyla
 Lískovec u Frýdku
Kontaktní informace
Povodí Odry, státní podnik
Varenská 49
701 26 Ostrava
Tel: (+420) 596 657 111
http://www.pod.cz
info@pod.cz
Základní informace místa
ID místa: 4933
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama