Malebná přehradní nádrž na Labi s novogotickou hrází z let 1903-1919 s malou vodní elektrárnou. Od r. 2010 národní kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
hráz od jihu
© Robert Macháček, 24.10. 2004
Oblouková hráz přehrady dlouhá 218 m, široká v základu 37 m a v koruně 7 m je postavena z místního pískovce, návodní líc je vyzděn řádkovým a vzdušní líc kyklopským zdivem. Hráz doplňují dva obtokové tunely, na levém břehu o průměru 5,4 m a délce 276 m, na pravém břehu o průměru 6 m a délce 263 m. Maximální zádržný objem nádrže je přes 9 mil. kubíků, při kterém by byla zatopena plocha o rozloze 90 hektarů. Obvyklé hodnoty se však pohybují mezi cca 2 mil. v zimním a 2,5 mil v letním období.
Zany, 13.8. 2006
historie

Když roku 1897 zpustošila celý horní tok Labe ničivá povodeň, bylo rozhodnuto pro zadržení přívalových vod postavit dvě říční přehrady. Jedna byla postavena mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem, druhá nad Dvorem Králové. Projekční práce na přehradě zvané dnes Les Království či Tešnovská (nebo Těšnovská) přehrada byly zahájeny roku 1903, samotná stavba pak roku 1910. Vinou zdržení způsobeného světovou válkou byla přehrada uvedena do provozu až roku 1920, poprvé však svůj účel ještě nehotová přehrada splnila již roku 1917, kdy se při velké vodě naplnila až do úrovně bezpečnostních přelivů. Roku 1923 byla uvedena do provozu vodní elektrárna o výkonu 2x600 kW. Od února 2010 je novogotická stavba přehradní hráze národní kulturní památkou.

Zany, 13.8. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Bílá Třemešná

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zátluky
 děkanství
 stará radnice
 Bergerův dvůr
 staré děkanství
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bradlo
 Nové Zámky
 Šluspárk
 Velehrádek
 Bílé Poličany
 kostel sv. Anny
 Žireč
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Betlém u Kuksu
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 kostel sv. Anny
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Vřesníka
 Dubenec
 Chotěborky - VPZ
 Kuks
 Velký Vřešťov
 mariánský sloup
 Velký Vřešťov
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Pecka
 Arnultovice
 Velichovky
 fara
 Pustohrad u Hořic
 Hořice
 Hořice
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Hořice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Lázně Bělohrad
 Horní Vlčice
 židovský hřbitov
 radnice
 Velká Bukovina
 Jeřice
 Vražba
 Hořenice
 synagoga
 Břecštejn
 Rudník
 Šibeník
 kostel sv. Martina
 Habřina
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Starý Rokytník
 Trutnov
 Wenkeův dům
 kostel sv. Jiljí
 městský hřbitov
 Chloumky
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Holovousy
 pevnost Josefov
 Bašnice
 Studenec
 Zvole
Kontaktní informace
Přehrada Les Království
Dvůr Králové n. L.
544 01
Tel: +420 499 693 020
Základní informace místa
ID místa: 3997
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama