Malebná přehradní nádrž na Labi s novogotickou hrází z let 1903-1919 s malou vodní elektrárnou. Od r. 2010 národní kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
hráz od jihu
© Robert Macháček, 24.10. 2004
Oblouková hráz přehrady dlouhá 218 m, široká v základu 37 m a v koruně 7 m je postavena z místního pískovce, návodní líc je vyzděn řádkovým a vzdušní líc kyklopským zdivem. Hráz doplňují dva obtokové tunely, na levém břehu o průměru 5,4 m a délce 276 m, na pravém břehu o průměru 6 m a délce 263 m. Maximální zádržný objem nádrže je přes 9 mil. kubíků, při kterém by byla zatopena plocha o rozloze 90 hektarů. Obvyklé hodnoty se však pohybují mezi cca 2 mil. v zimním a 2,5 mil v letním období.
Zany, 13.8. 2006
historie

Když roku 1897 zpustošila celý horní tok Labe ničivá povodeň, bylo rozhodnuto pro zadržení přívalových vod postavit dvě říční přehrady. Jedna byla postavena mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem, druhá nad Dvorem Králové. Projekční práce na přehradě zvané dnes Les Království či Tešnovská (nebo Těšnovská) přehrada byly zahájeny roku 1903, samotná stavba pak roku 1910. Vinou zdržení způsobeného světovou válkou byla přehrada uvedena do provozu až roku 1920, poprvé však svůj účel ještě nehotová přehrada splnila již roku 1917, kdy se při velké vodě naplnila až do úrovně bezpečnostních přelivů. Roku 1923 byla uvedena do provozu vodní elektrárna o výkonu 2x600 kW. Od února 2010 je novogotická stavba přehradní hráze národní kulturní památkou.

Zany, 13.8. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Bílá Třemešná

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zátluky
 děkanství
 stará radnice
 Bergerův dvůr
 staré děkanství
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bradlo
 Nové Zámky
 Šluspárk
 Velehrádek
 Bílé Poličany
 kostel sv. Anny
 Žireč
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Betlém u Kuksu
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 kostel sv. Anny
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Vřesníka
 Dubenec
 Chotěborky - VPZ
 Kuks
 Velký Vřešťov
 mariánský sloup
 Velký Vřešťov
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Pecka
 Arnultovice
 Velichovky
 fara
 Pustohrad u Hořic
 Hořice
 Hořice
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Hořice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Lázně Bělohrad
 Horní Vlčice
 židovský hřbitov
 radnice
 Velká Bukovina
 Jeřice
 Vražba
 Hořenice
 synagoga
 Břecštejn
 Rudník
 Šibeník
 kostel sv. Martina
 Habřina
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Starý Rokytník
 Trutnov
 Wenkeův dům
 kostel sv. Jiljí
 městský hřbitov
 Chloumky
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Holovousy
 pevnost Josefov
 Bašnice
 Studenec
 Zvole
Kontaktní informace
Přehrada Les Království
Dvůr Králové n. L.
544 01
Tel: +420 499 693 020
Základní informace místa
ID místa: 3997
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama