Přehrada Klíčava byla vybudována v letech 1949–1955. Slouží jako zdroj pitné vody pro zásobování obyvatelstva v kladenské oblasti. Výška hráze 50,2 m. Kolem vodní plochy je nepřístupná obora.
Hlavní obrázek místa
Klíčavská přehrada
© Tomáš Rýdl, 12/2008
V lesích nedaleko Křívoklátu můžete objevit Klíčavskou přehradu, která je napájena stejnojmenným potokem a několika dalšími menšími toky. Samotná vodní nádrž se rozprostírá přes katastrální území obcí Zbečno, Městečko, Běleč a Lány. Přehrada byla vybudována v letech 1949–1955 k zásobování Kladna a okolí pitnou vodou. Přehradu provozuje organizace Povodí Vltavy s. p. Pod hrází byl současně s přehradou vybudován objekt úpravny vody, který byl zprovozněn v květnu 1952, v letech 1996–1999 byla přestavěna a modernizována na maximální výkon 180 litrů za sekundu. Celá vodní nádrž je obklopena Lánskou oborou a není veřejně přístupná, veřejnosti je přístupná jen koruna hráze, k níž se lze dostat silničkou ze Zbečna po červené turistické cestě. Hráz je vysoká 50,2 metrů. Její délka v koruně je 175,9 m. Leží v nadmořské výšce 299,2 metru. V hrázi jsou dvě revizní štoly umístěné nad sebou. Po koruně hráze vede betonová vozovka, která však veřejnému provozu vozidel není přístupná a pěší přístup je sice tolerován, ale kolem tabule se zákazem vstupu. Celá plocha Klíčavské nádrže je 71,4 ha.
JC, 29.12. 2008
popis

VD Klíčava bylo vybudováno v letech 1949–1955 v ř. km. 13,100 stejnojmenného toku, který je levostranným přítokem Berounky. Vodní dílo slouží jako zdroj pitné vody pro zásobování obyvatelstva v kladenské oblasti. Hráz je přímá, gravitační, betonová, její délka je 175,9 m a výška nad základy 50,2 m. Zatopená plocha nádrže je 64,16 ha a celé vzdutí zasahuje do Lánské obory Součástí VD díla Klíčava je také úpravna vody

Tomáš Rýdl, informační cedule pod Klíčavskou přehradou, 29.12. 2008

Středočeský kraj,  Kladno  (KL),

Místa v okolí

 Jivno
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Masarykův most
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Jenčov
 Křivoklát
 Vůznice
 Dřevíč
 palmový skleník
 Lány
 Sobín
 Velká Buková
 Leontýn
 Nižbor
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 Stradonice
 Vysoký vrch
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 kaple sv. Isidora
 Propadený zámek
 rozhledna Veselov
 synagoga
 Turyňský rybník
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 Velká Dobrá
 rozhledna Máminka
 Mackova hora
 socha sv. Blažeje
 Malá Dobrá
 kostel sv. Tomáše
 Suchý mlýn
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Braškov
 Kyšice
 kaple sv. Floriána
 Děd
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 fara
 Všetaty
 Kožová hora
 křížový kámen
 vodárenská věž
 kostel sv. Barbory
 Hradečno
 obelisk
 měšťanský dům
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Unhošť
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Václava
 Týřov
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 Železniční muzeum
 Městská hora
 Lhotka
 děkanství
 radnice
 Králův Dvůr
 Husův sbor
 vila Libochvíle
 dům U České koruny
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 Louštín
 kaple sv. Floriána
 městské opevnění
 Janoutova parfumerie
 sokolovna
 Zajíčkův mlýn
 dům cisterciáků
 Velké Přítočno
 Pražská brána
 Kladno
 socha T. G. Masaryka
 Středočeské divadlo
 budova velkostatku
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 sýpka
 Okresní dům
 panská sýpka
 Samsonův dům
 Poldihaus
 děkanství
 radnice
 synagoga
 socha sv. Donáta
 Bachrova vila
 důl Mayrau
 Smečno
 panský pivovar
 socha sv. Jiří
 Hřebečníky
 Hlavačov
 hrobka Clam-Martiniců
 vápenné pece Kladno
 Bílý Újezdec
 Popovice
 Krušovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 kaple
 Skryjská jezírka
 lom Alkazar
 kostel sv. Gotharda
 kaple
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Štěpána
 jeskyně Nad Kačákem
 vodní park Čabárna
Základní informace místa
ID místa: 7210
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama