Zatopený žulový lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle bývalého majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Dříve výcvikové středisko pro armádní potápěče. Dnes rekreační místo.
Hlavní obrázek místa
Lom Hříměždice
© Jiří Čížek 01/2011
Zatopený lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Lom býval používán jako speciální výcvikové středisko pro armádní potápěče. V 70. letech zde byl instalován pět metrů dlouhý průlez z hladiny až na dno zakončený kesonem, který sloužil jako pozorovatelna pro instruktory při podvodním výcviku. V roce 2007 byl keson vytažen a převezen na renovaci, aby pak dále sloužil svému účelu, ovšem v jiném potápěčském zařízení. Ještě do do konce devadesátých let stávala na místě dnešní houpačky hlavní část trupu vojenského vrtulníku. Tento trup byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu. Při výcviku se za pomoci jeřábu vrtulník přesunul nad vodu a poté mohli vojenští potápěči vyskakovat s kompletní výstrojí z vrtulníku z pětimetrové výšky do vody. Dodnes se nad hladinou zachoval ponton, pod hladinou plošina s průlezy pro cvičení a další již značně prorezivělé plato v hloubce 5 m. Tři metry pod hladinou je možné objevit důlní vozík, kterému zub času ulomil z hřídele jedno pojezdové kolo. Lom je pro svou lokalitu a romantický vzhled využíván jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty. - Výchova dívek v Čechách (1997) - Cesta peklem (1995) - 2Bobule (2009), kde se v jedné scéně propadá pod dvojicí filmových kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer) dřevěná lávka ve skalním zubu a následně se zachytí o roh skály. Dnes je lom krásné místo pro rekreaci a koupání. Kolem vodní plochy lomu jsou na skále označená místa od 1 do 10 m, ze kterých se dá bezpečně skákat do vody. U lomu bylo vybudováno občerstvení a hřiště na plážový volejbal. Voda je v létě kalná z důvodu pořádání různých sportovních aktivit. V lomu je přísný zákaz koupání psů. UDRŽUJTE PROSÍM POŘÁDEK!
JC, 19.10. 2005
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hřiměždice

Místa v okolí

 Zrůbek
 Dolní Kolo
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Horní Kolo
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Nalžovice
 Veselý vrch
 kostel sv. Václava
 Třebnice
 Zduchovice
 Příčovy
 boží muka
 Zhoř
 Příčovy
 Kňovice
 špýchar
 Plešiště
 Poušť sv. Marka
 Radíč
 Pořešice
 Ústupenice
 boží muka
 Brunclíkův mlýn
 dům Salaš
 Hrazany
 Starý Knín
 Drtinova rozhledna
 Sudovice
 měšťanský pivovar
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Červenka
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 Ostromeč
 nová radnice
 stará radnice
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Osečany
 Čámského mlýn
 Doubravice
 Krcáb
 Vysoký Chlumec
 Kozí Hřbet
 Čertův most
 Dlouhá Lhota
 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 kostel sv. Zikmunda
 radnice
 Smolotely
 Drahoušek
 Králova stolice
 synagoga
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Onen Svět
 Kosova Hora
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Obora
 Husova kazatelna
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrádka
 Lašovice
 Petrovice
 Nedrahovice
 synagoga
 Jablonná
 Zbenice
 Památník padlým
 Zvěřinec
 Bukovany
 Hradec
 boží muka
 Studený vrch
 Chraštice
 Obětní kámen
 Teletínský lom
Základní informace místa
ID místa: 3526
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama