Zatopený žulový lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle bývalého majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Dříve výcvikové středisko pro armádní potápěče. Dnes rekreační místo.
Hlavní obrázek místa
Lom Hříměždice
© Jiří Čížek 01/2011
Zatopený lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Lom býval používán jako speciální výcvikové středisko pro armádní potápěče. V 70. letech zde byl instalován pět metrů dlouhý průlez z hladiny až na dno zakončený kesonem, který sloužil jako pozorovatelna pro instruktory při podvodním výcviku. V roce 2007 byl keson vytažen a převezen na renovaci, aby pak dále sloužil svému účelu, ovšem v jiném potápěčském zařízení. Ještě do do konce devadesátých let stávala na místě dnešní houpačky hlavní část trupu vojenského vrtulníku. Tento trup byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu. Při výcviku se za pomoci jeřábu vrtulník přesunul nad vodu a poté mohli vojenští potápěči vyskakovat s kompletní výstrojí z vrtulníku z pětimetrové výšky do vody. Dodnes se nad hladinou zachoval ponton, pod hladinou plošina s průlezy pro cvičení a další již značně prorezivělé plato v hloubce 5 m. Tři metry pod hladinou je možné objevit důlní vozík, kterému zub času ulomil z hřídele jedno pojezdové kolo. Lom je pro svou lokalitu a romantický vzhled využíván jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty. - Výchova dívek v Čechách (1997) - Cesta peklem (1995) - 2Bobule (2009), kde se v jedné scéně propadá pod dvojicí filmových kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer) dřevěná lávka ve skalním zubu a následně se zachytí o roh skály. Dnes je lom krásné místo pro rekreaci a koupání. Kolem vodní plochy lomu jsou na skále označená místa od 1 do 10 m, ze kterých se dá bezpečně skákat do vody. U lomu bylo vybudováno občerstvení a hřiště na plážový volejbal. Voda je v létě kalná z důvodu pořádání různých sportovních aktivit. V lomu je přísný zákaz koupání psů. UDRŽUJTE PROSÍM POŘÁDEK!
JC, 19.10. 2005
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hřiměždice

Místa v okolí

 Zrůbek
 Dolní Kolo
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Horní Kolo
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Nalžovice
 Veselý vrch
 kostel sv. Václava
 Třebnice
 Zduchovice
 Příčovy
 boží muka
 Zhoř
 Příčovy
 Kňovice
 špýchar
 Plešiště
 Poušť sv. Marka
 Radíč
 Pořešice
 Ústupenice
 boží muka
 Brunclíkův mlýn
 dům Salaš
 Hrazany
 Starý Knín
 Drtinova rozhledna
 Sudovice
 měšťanský pivovar
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Červenka
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 Ostromeč
 nová radnice
 stará radnice
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Osečany
 Čámského mlýn
 Doubravice
 Krcáb
 Vysoký Chlumec
 Kozí Hřbet
 Čertův most
 Dlouhá Lhota
 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 kostel sv. Zikmunda
 radnice
 Smolotely
 Drahoušek
 Králova stolice
 synagoga
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Onen Svět
 Kosova Hora
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Obora
 Husova kazatelna
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrádka
 Lašovice
 Petrovice
 Nedrahovice
 synagoga
 Jablonná
 Zbenice
 Památník padlým
 Zvěřinec
 Bukovany
 Hradec
 boží muka
 Studený vrch
 Chraštice
 Obětní kámen
 Teletínský lom
Základní informace místa
ID místa: 3526
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama