Nejstarší jihočeská přehrada přehradila v letech 1924–5 říčku Černou na hranici katastrů Děkanských Skalin a Blanska. Slouží k vyrovnávání stavů a jako akumulační nádrž vodní elektrárny. Roku 2002 prolomena povodní, do roku 2005 opravena.
Hlavní obrázek místa
Povodní strana hráze z koryta Černé
© Ivan Grisa 05/2010
Přehrada je dostupná po červené turistické značce z Děkanských Skalin a Blanska, po hrázi prochází i cyklostezka 1187. Autem je možné dojet k zotavovně Přehrada asi 300 m nad hrází.
Ivan Grisa, 11.5. 2010
historie

Přehrada Soběnov, též Na Černé

V letech 1924–25 byla na pomezí katastrů Děkanských Skalin (dnes součást Benešova nad Černou) a Blanska (součást Kaplice) na říčce Černé postavena částečně kamenná, částečně sypaná hráz. Slouží pro regulaci průtoku a jako akumulační nádrž pro vodní elektrárnu. K ní voda vede 557 m dlouhým tunelem pod Hradišťským vrchem a 544 m dlouhým otevřeným náhonem. Vzhledem k velkému spádu Černé se tak dosahuje převýšení 59,34 m. V elektrárně jsou osazeny dvě Francisovy turbíny s výkonem po 616 kW. Vzhledem k tomu, že v době stavby přehrady fungovala na Černé plavba dřeva, byl podél celého pravého břehu nádrže postaven obtokový plavební kanál zakončený vorovou propustí. Ten je v současné době upravován na rybí přechod. Roku 2002 prolomila povodeň sypanou část hráze. Do roku 2005 ji nahradila betonová stavba, obložená kamenem tak, aby splynula s původní kamennou částí.

Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodní_nádrž_Soběnov, 11.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Děkanské Skaliny

Místa v okolí

 Sokolčí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Slabošovka
 radnice
 morový sloup
 Louzek
 Omlenička
 Čížkrajice
 kostel sv. Ondřeje
 Žumberk
 Velešín
 Buškův hamr
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Tichá
 kostel sv. Jiljí
 Kamenná věž
 Kraví hora
 Trhové Sviny
 Sedlo
 Holkov
 kostel sv. Anny
 Svébohy
 Římov
 Hrádek
 Zlatá Ktiš
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Komařice
 Cuknštejn
 Újezdec
 pranýř
 Olešnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Bartochov
 Ostrolovský Újezd
 ZOO Dvorec
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
Základní informace místa
ID místa: 9086
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama