Černá

Soběnovská přehrada
Nejstarší jihočeská přehrada přehradila v letech 1924–5 říčku Černou na hranici katastrů Děkanských Skalin a Blanska. Slouží k vyrovnávání stavů a jako akumulační nádrž vodní elektrárny. Roku 2002 prolomena povodní, do roku 2005 opravena.
Hlavní obrázek místa
Povodní strana hráze z koryta Černé
© Ivan Grisa 05/2010
Přehrada je dostupná po červené turistické značce z Děkanských Skalin a Blanska, po hrázi prochází i cyklostezka 1187. Autem je možné dojet k zotavovně Přehrada asi 300 m nad hrází.
Ivan Grisa, 11.5. 2010
historie

Přehrada Soběnov, též Na Černé

V letech 1924–25 byla na pomezí katastrů Děkanských Skalin (dnes součást Benešova nad Černou) a Blanska (součást Kaplice) na říčce Černé postavena částečně kamenná, částečně sypaná hráz. Slouží pro regulaci průtoku a jako akumulační nádrž pro vodní elektrárnu. K ní voda vede 557 m dlouhým tunelem pod Hradišťským vrchem a 544 m dlouhým otevřeným náhonem. Vzhledem k velkému spádu Černé se tak dosahuje převýšení 59,34 m. V elektrárně jsou osazeny dvě Francisovy turbíny s výkonem po 616 kW. Vzhledem k tomu, že v době stavby přehrady fungovala na Černé plavba dřeva, byl podél celého pravého břehu nádrže postaven obtokový plavební kanál zakončený vorovou propustí. Ten je v současné době upravován na rybí přechod. Roku 2002 prolomila povodeň sypanou část hráze. Do roku 2005 ji nahradila betonová stavba, obložená kamenem tak, aby splynula s původní kamennou částí.

Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodní_nádrž_Soběnov, 11.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Děkanské Skaliny

Místa v okolí

 Sokolčí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Slabošovka
 radnice
 morový sloup
 Louzek
 Omlenička
 Čížkrajice
 kostel sv. Ondřeje
 Žumberk
 Velešín
 Buškův hamr
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Tichá
 Nežetice
 kostel sv. Jiljí
 Kamenná věž
 Kraví hora
 Trhové Sviny
 Sedlo
 Holkov
 kostel sv. Anny
 Svébohy
 Římov
 Hrádek
 Zlatá Ktiš
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Cuknštejn
 Újezdec
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Ostrolovský Újezd
 Bartochov
 ZOO Dvorec
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
 kaple sv. Anny
 Dvorec
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
Základní informace místa
ID místa: 9086
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama