Pramen znám již v 16. stol., roku 1767 zbudován při prameni lázeňský dům, koncem 19. stol. byly lázně zrušeny. Pramen zůstal zachován.
Hlavní obrázek místa
Záhorovice - pramen kyselky
© Hana Kubikova 06/2006
Záhorovice - pramen kyselky leží na konci obce směrem k zámku Nový Světlov, v ohraničeném prostoru mezi zástavbou rodinných domů. Pokud půjdete z Bojkovic od Světlova stezkou z kopce, tak se nenechte zmást turistickou mapou, která tvrdí, že pramen je na hranici obce u posledních domů - je to ještě kousek po silnici mezi domy...
Hana Kubíková, 11.7. 2006
historie

Pramen v Záhorovicích byl znám již v 16. stol. U tohoto pramene hořečnato-sodné kyselky byl ve druhé polovině 18. stol. zbudován lázeňský dům. Koncem 19. stol. byly lázně zrušeny, ale pramen zůstal zachován.

L.P., 14.7. 2006

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 Nový Světlov
 Nezdenice
 Zuvačov
 Bánov
 Luhačovice
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Ottovka
 Pramen Vincentka
 Slavičín
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Panský dům
 městské opevnění
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Volenov
 fara
 kostel sv. Martina
 rozhledna U Křížku
 Lopeník
 Velký Ořechov
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Rýsov
 Obora
 Částkov
 Lhotka u Hradčovic
 Engelsberg
 Strání
 Svárov
 Strání
 Vlachovice
 Vlachovice
 Horní Němčí
 Nedachlebice
 Šarovy
 Březolupy
 Lipina
 Sochařská vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 4390
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama