Po objevu léčivých účinků vody vyvěrající blízko levého břehu Ohře v Klášterci nad Ohří byla s využitím starších objektů zřízena její stáčírna (1883-1902). Poválečná devastace přivedla areál téměř k zániku, po r. 1990 rekonstrukce a rozšíření na malý balneoprovoz.
Hlavní obrázek místa
Klášterecká kyselka
© Jančíková 07/2021
Louku na levém břehu Ohře západně od zámeckého parku využívali od 20. let 19. století klášterečtí ostrostřelci. Ti zde nechali postavit dva symetricky uspořádané empirové pavilony, které brzy doplnila restaurace. Na sousedním pozemku si nechal roku 1883 rolník Josef Fickert hloubit novou studnu, v níž se objevila voda příjemné nakyslé chuti. Provedená analysa prokázala její kvalitu a voda si získala oblibu v širokém okolí. Od roku 1896 vlastnil pozemek s pramenem Franz Fieber z Ústí nad Labem, který ho pojmenoval Eugenie (Evženie) po své manželce. Začal rovněž budovat stáčírnu a lázeňský park o rozloze 2,5 ha. Značné náklady přivedly jeho podnik brzy ke krachu. Roku 1897 byl přímo na pozemku ostrostřelců nalezen druhý pramen, který dostal jméno Městský. Do roku 1901 ho využíval nájemce restaurace Střelnice. Od roku 1902 měl oba prameny v nájmu klášterecký podnikatel Josef Weber, který významně rozšířil distribuci vody do tuzemska i zahraničí. Po zrušení ostrostřeleckého spolku roku 1929 se jediným majitelem celého komplexu stalo město, které ho pronajalo následujícího roku firmě Hinke a Glaser. Ta provoz dále rozšiřovala, za II. světové války kláštereckou minerálkou zásobovala i Rommelův Afrikakorps. Od roku 1945 začala devastace lázní, která vyvrcholila zastavením jímání vody a zabetonováním Městského pramene roku 1950. Až na jaře 1964 byl obnoven pramen Evženie, někdejší ostrostřelecká louka se změnila na autokemp. Po roce 1990 začalo město s pomocí evropských dotací areál přestavovat a připravovat ke vzniku balneoprovozu. Byly obnoveny historické budovy střelnice, restaurace a pavilonů nad prameny, na které navázal poněkud diskutabilní Lázeňský dům. Na břehu Ohře vyrostla historizující dřevěná kolonáda. Celý areál získal novou inženýrskou a dopravní infrastrukturu.
Ivan Grisa, dle webové stránky města Klášterec nad Ohří, 26.10. 2009
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Šumburk
 Egerberk
 Šumburk
 Klejnštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Perštejn
 Úhošť
 radnice
 smírčí kříže
 křížová cesta
 kostel sv. Havla
 městské opevnění
 Ptačí domky
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Terezie
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 Maleš
 kostel sv. Vavřince
 Nebesa
 Himlštejn
 Hasištejn
 Rokle
 železárna
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Hauenštejn
 vápenka
 Radonice
 Ahníkov
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 kostel sv. Kryštofa
 Poláky
 Pětipsy
 Mašťov
 Klínovec
 Květnová
 maloměstské domy
 Květnová
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Barbory
 hradiště u Černovic
 Velichov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 dům čp. 309
 Radošov
 kamenný kříž
 zavlažovací nádrž
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Hausberk
 Brody
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Skalky skřítků
 Blatno
 Krásný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 8468
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama