Po objevu léčivých účinků vody vyvěrající blízko levého břehu Ohře v Klášterci nad Ohří byla s využitím starších objektů zřízena její stáčírna (1883-1902). Poválečná devastace přivedla areál téměř k zániku, po r. 1990 rekonstrukce a rozšíření na malý balneoprovoz.
Hlavní obrázek místa
Klášterecká kyselka
© Jančíková 07/2021
Louku na levém břehu Ohře západně od zámeckého parku využívali od 20. let 19. století klášterečtí ostrostřelci. Ti zde nechali postavit dva symetricky uspořádané empirové pavilony, které brzy doplnila restaurace. Na sousedním pozemku si nechal roku 1883 rolník Josef Fickert hloubit novou studnu, v níž se objevila voda příjemné nakyslé chuti. Provedená analysa prokázala její kvalitu a voda si získala oblibu v širokém okolí. Od roku 1896 vlastnil pozemek s pramenem Franz Fieber z Ústí nad Labem, který ho pojmenoval Eugenie (Evženie) po své manželce. Začal rovněž budovat stáčírnu a lázeňský park o rozloze 2,5 ha. Značné náklady přivedly jeho podnik brzy ke krachu. Roku 1897 byl přímo na pozemku ostrostřelců nalezen druhý pramen, který dostal jméno Městský. Do roku 1901 ho využíval nájemce restaurace Střelnice. Od roku 1902 měl oba prameny v nájmu klášterecký podnikatel Josef Weber, který významně rozšířil distribuci vody do tuzemska i zahraničí. Po zrušení ostrostřeleckého spolku roku 1929 se jediným majitelem celého komplexu stalo město, které ho pronajalo následujícího roku firmě Hinke a Glaser. Ta provoz dále rozšiřovala, za II. světové války kláštereckou minerálkou zásobovala i Rommelův Afrikakorps. Od roku 1945 začala devastace lázní, která vyvrcholila zastavením jímání vody a zabetonováním Městského pramene roku 1950. Až na jaře 1964 byl obnoven pramen Evženie, někdejší ostrostřelecká louka se změnila na autokemp. Po roce 1990 začalo město s pomocí evropských dotací areál přestavovat a připravovat ke vzniku balneoprovozu. Byly obnoveny historické budovy střelnice, restaurace a pavilonů nad prameny, na které navázal poněkud diskutabilní Lázeňský dům. Na břehu Ohře vyrostla historizující dřevěná kolonáda. Celý areál získal novou inženýrskou a dopravní infrastrukturu.
Ivan Grisa, dle webové stránky města Klášterec nad Ohří, 26.10. 2009

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Šumburk
 Egerberk
 Šumburk
 Klejnštejn
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Kadaň
 Perštejn
 Úhošť
 radnice
 smírčí kříže
 křížová cesta
 kostel sv. Havla
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Terezie
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 Maleš
 kostel sv. Vavřince
 Nebesa
 Himlštejn
 Hasištejn
 Rokle
 železárna
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Hauenštejn
 vápenka
 Radonice
 Ahníkov
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 kostel sv. Kryštofa
 Poláky
 Pětipsy
 Květnová
 Mašťov
 Klínovec
 Květnová
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 maloměstské domy
 hradiště u Černovic
 kostel sv. Barbory
 Velichov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Štěpána
 Radošov
 kamenný kříž
 zavlažovací nádrž
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Hausberk
 Brody
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Skalky skřítků
 Blatno
 Krásný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 8468
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama