Nad minerálním pramenem, vyvěrajícím zde od nepaměti, byl r. 1972 vybudován socialistický altán. Dne 24.4.2009 byl doubravský pramen vysvěcen pravoslavným českým arcibiskupem a metropolitou Kryštofem a přejmenován na Pramen století. Toto vysvěcení je počátkem chystané revitalizace Doubravy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Obec Doubrava leží asi 6 km severovýchodně od Aše. V místě, kde v obci Doubrava žlutá značka kříží potok Bílý Halštrov, je altán s pramenem minerální vody. Architektura altánu je opravdu neskutečná a zejména využití luxfer a nazelenalých obkladů vytváří zdařilou ukázku socialistického stavebnictví. To nijak nesnižuje přírodní hodnotu tohoto pramene, voda je stejného složení, jaké má Zelený pramen v lázeňském městečku Bad Elsteru hned na druhé straně státní hranice. Při sestupu do šachty altánu je třeba zachovat opatrnost, vzhledem k významnému výskytu kysličníku uhličitého obsaženém v prameni. Minerální pramen je vhodný k lázeňské léčbě např. chorob pohybového aparátu, srdečních a oběhových onemocnění případně i k léčbě onemocnění ledvin a močových cest.
23.3. 2005
historie

Pramen století

Minerální pramen zde vyvěrá od nepaměti. Socialistický altán je z roku 1972. R. 2008 nechala radnice prameny prozkoumat a 24.4.2009 byl doubravský pramen vysvěcen pravoslavným arcibiskupem a metropolitou Kryštofem a přejmenován na Pramen století. Toto vysvěcení je počátkem chystané revitalizace Doubravy s plánem MÚ Aše vybudovat zde do deseti let takové místo, které může konkurovat blízkým lázním jak v Čechách (Františkovy Lázně-Mariánské Lázně-Karlovy Vary), tak v sousedním Německu (Bad Elster, Bad Brambach).

23.3. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH),

Místa v okolí

 Doubrava
 Kopaniny
 Bad Elster
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Minerální pramen
 Háj u Aše
 
 kostel sv. Mikuláše
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Luby
 Luby
 Hazlov
 Trojmezí
 kostel sv. Ondřeje
 Skalná
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Poustka
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 2942
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama