Kamenná rozhledna z roku 1934 na vrchu Svatobor (845 m n.m.), vysoká 31 m, postavená na místě bývalé kamenné rozhledny z roku 1900, která se zřítila v roce 1934.
Hlavní obrázek místa
Chata Svatobor s rozhlednou
© Luděk Pitter 10/2005
Zalesněný vrch Svatobor s kamennou rozhlednou z počátku 19. stol. a chatou poskytující občerstvení i ubytování je přístupný pěšky z náměstí v Sušici po červené turistické značce. Je to jen 3,5 km, ale velmi náročného stoupání. Méně sportovně založení turisté mohou k rozhledně dojet ze Sušice autem po silnici II/187 směr Klatovy, Plánice a na kopci před obcí Hrádek u Sušice odbočit vlevo směr Odolenov, Svatobor. Vlastní kamenná rozhledna je vysoká podle některých autorů 28 m, podle jiných až 32 m a vede na ní 182 schodů. Z ochozu rozhledny je pěkný výhled a můžete tak spatřit i hrady Rábí a Kašperk. Kromě kamenné rozhledny stojí na Svatoboru ještě betonová věž a vysílač z ocelové konstrukce, sloužící potřebám televize a telekomunikací.
L.P., 18.12. 2005
historie

První podnět k výstavbě rozhledny na Svatoboru dal Klub Českých turistů v Sušici spolu s místním okrašlovacím spolkem. Architekt Vratislav Pasovský jim zdarma vypracoval projekt 25 m vysoké kamenné věže. Výstavba byla prováděna v letech 1895 až 1899 a po dokončení turistické útulny byla 8.9.1900 slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Asi v roce 1905 byla původní chata zničena požárem. Samotná věž se postupem času začala naklánět a v roce 1934 se zřítila. Ještě v roce 1934 bylo započato se stavbou nové, 28 m vysoké kamenné rozhledny, která byla již 3 měsíce po zahájení stavby dne 12. srpna 1934 slavnostně otevřena. V roce 1935 byla při rozhledně postavena chata v alpském stylu.

L.P. / Nouza J., Rozhledny Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství 555, Liberec 1999, 18.12. 2005

otvíračka

Otevírací doba rozhledny je shodná s otevírací dobou restaurace V letní sezóně každý den od 10 do 20 hodin (červen až srpen) V ostatním období od 11 do 18 hodin (sobota, neděle)

18.12. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Sušice I

Místa v okolí

 barokní kaple
 Žikov
 Volšovy
 městské opevnění
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Svojšice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Chamutice
 Kněžice
 Petrovice
 Tedražice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Dlouhá Ves
 Kojšice
 Kašovice
 Loučová
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Hlavňovice
 Čejkovy
 synagoga
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Lipová Lhota
 Velhartice
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Ujčín
 švédské hroby
 kašna II
 židovský hřbitov
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Palvinov
 Sedlo
 Kolinec
 Vatětice
 židovský hřbitov
 Kundratice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Karlov
 Miřenice
 Kašperk
 smolná pec
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Budětice
 Nemilkov
 Jindřichovice
 Pustý hrádek
 kaple sv. Anny
 Malonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vintíře
 Mlázovy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Žihobce
 Rabí
 radnice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 Zavlekov
 Nalžovy
 Boříkovy
 Javorná
 Podolí
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 kaple
 Hradiště
 Hrad u Strašína
 Záluží
 kostel sv. Anny
 Mačice
 Čachrov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Hořákov
 Běšiny
 Březí
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Královský kámen
 kaple sv. Anny
 Těšetiny
 kostel sv. Martina
 Měsíční kámen
 Maleč
 Nový Čestín
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Klimenta
 Srbice
 Mochtín
 Obří hrad
 Prácheň
 Újezdec
 Kouskova Lhota
 Kohoutí kříž
 rychta/fara/radnice
 štola Loreta
 Loreta
Kontaktní informace
Chata Svatobor
Peer Jaroslav
342 01 Sušice
Tel: +420 376 523 381
http://www.svatobor.cz/
chata.svatobor@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1622
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama