Větrný mlýn postavil r. 1870 Ignác Laštůvka z Mutěnic, dále se majitelé často střídali. R. 1890 mlýn převrhla vichřice. Poslední majitel Jan Minařík zde mlel do r. 1949. Ač byl mlýn r. 1969 opraven, v dalších letech velmi zchátral. R. 1999 byl zakoupen obcí Starý Poddvorov a r. 2003 zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2005
Větrný mlýn stojí na návrší zvaném Na Zahájkách v nadmořské výšce 255 m., uprostřed dnes oploceného sadu. Jedná se o nejrozšířenější typ patrové dřevěného mlýna německého typu, jehož celé tělo se otáčí podle potřeby proti větru. Jeho konstrukce pochází z konce 19. stol. a jeho současný vzhled je dán rekonstrukcí z roku 2003. Budova tohoto mlýna působí velice štíhle. Je to dáno velikostí základny 4,6 m x 4,3 m a celkovou výškou asi 9,5 m. Lopatkové kolo má průměr okolo 13 m. Přístup do mlýna je ze zadní strany po nezastřešeném schodišti přes pavláčku. Z pavláčky je vchod do mlýna a do vysuté zastřešené šalandy s oknem. Střecha je pokrytá šindelem K mlýnu se dostanete po silnici z Čejkovic do Starého Poddvorova. Před Poddvoroveme jej uvidíte po pravé stráně. Vede k němu zpevněná cesta, na jejímž začátku je informační tabule. Pojedete-li autem, zaparkujte hned na začátku cesty, kde je k tomu účelu rozšířená.
L.P., 30.4. 2005
historie

V minulosti několikrát změnil majitele. Poslední vlastník Jan Minařík udržoval mlýn v provozu do roku 1949. V posledních letech byl provozován pouze na výrobu krup. V roce 1969 se dočkal poddvorovský větřák obnovy - opláštění. I když byla hned po roce provedena částečná oprava a údržba, je v současné době ve značně zchátralém stavu.

http://poddvorov.cz/, 24.3. 2005

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Starý Poddvorov

Místa v okolí

 Potvorovice
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Všetrapy
 Slovácká chalupa
 Vrbice
 kostel sv. Izidora
 Velké Bílovice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 sklepní ulička
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 Kraví hora
 Šardice
 Jarohněvice
 ZOO Hodonín
 Velké Pavlovice
 Stará Břeclav
 Týnec
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 Hodonín
 Hodonín
 Mikulčice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Obelisk
 minaret
 Tvrdonice
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Maurská vodárna
 Boleradice
 Lednice
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Apollonův chrám
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Strážovice
 Nedánov
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Holíč
 megalitické kameny
 Rybniční zámeček
 manufaktura
 Nový dvůr
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 Chrám Tří Grácií
 boží muka
 větrný mlýn
 kaple sv. Huberta
 Diváky
 mariánský sloup
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Hraniční zámek
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Aloch
 Randez-vous
 Šitbořice
 Belveder
Kontaktní informace
Obecní úřad
Starý Poddvorov 230
696 16 Starý Poddvorov
Tel: 518 372 123, 724 162 263
http://poddvorov.cz/
ou.poddvorov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 999
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama