V r. 1929 si František Baler vlastnoručně postavil u Spálova větrný mlýn holandského typu. R. 1938 Baler těžce onemocněl a o dva roky později zemřel. Následně mlýn chátral. Obnova proběhla v letech 2007-2012. Jedná se o nejmenší větrný mlýn v ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Městys Spálov (německy Sponau) se nachází na severní Moravě v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Žije zde asi 870 obyvatel. Hlavní dominantou je kostel svatého Jakuba Většího a zámek. Jednou ze zajímavostí Spálova je i Balerův větrný mlýn stojící v poli. Jedná se o nejmenší dochovaný větrný mlýn holandského typu nejen na Moravě, ale i v širším okolí. K mlýnu vede z okraje Spálova alej.
Luděk Vláčil, 8.11. 2019
historie

V okolí Spálova se v minulosti nacházelo 7 dřevěných větrných mlýnů německého typu, které však byly do konce 30. let 20 století všechny zrušeny. V roce 1929 si František Baler, syn mlynáře z Luboměře, vlastnoručně postavil u Spálova větrný mlýn holandského typu včetně mlecího zařízení. František Baler byl totiž zručným kameníkem, tesařem a vyráběl dokonce i hudební nástroje. Balerův větrný mlýn sloužil jen krátce. Roku 1938 Baler těžce onemocněl a o dva roky později zemřel. Od té doby mlýn chátral. V 60. letech 20. století byl již zříceninou bez střechy. Následně došlo k zastřešení, ale na začátku 21. století byl ve velmi špatném stavu. Spoluprací majitelky Ludmily Jemelkové, městyse Spálov a Kruhu přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně se stavbu podařilo zrekonstruovat. První záchranné práce začaly v roce 2007. V roce 2012 byla obnova dokončena a mlýn byl zpřístupněn veřejnosti. Mlýn má u země…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule a další, 8.11. 2019

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Spálov

Místa v okolí

 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Wesselsky mlýn
 Klokočov
 Partutovice
 katovna
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 městské hradby
 Odry
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 Puchart
 Lom Olšovec
 Soudkova štola
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 kaple
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vikštejn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 Vrchy
 Stará Voda
 Roderichova kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Kunzov
 Dubová
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 kostel sv. Jiří
 Děrné
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 Lukavec
 Vildštejn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Jeseník nad Odrou
 hradiště Obírka
 kostel sv. Josefa
 Polouvsí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 14487
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama