Renesanční tvrz zvaná Starý hrad byla postavena jako pánské obydlí někdy ve druhé polovině 16. století na místě dvora. V současné době je interiér upraven k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Jv. nároží tvrze
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Želetava měla už v roce 1303 farní kostel a byla v držení rodu Hodických. V roce 1368 prodal Oldřich ze Želetavy městečko bratřím z Vejtmile a ti v roce 1370 markraběti Janovi. Již v té době stál na vyvýšeném hřebeni východně od centra obce hrádek, který ale v době husitských válek na počátku 15. století zanikl. K výstavbě nového šlechtického sídla došlo až o 150 let později, a to ve druhé polovině 16. století. Renesanční sídlo bylo postaveno jako součást dvora, a to u jeho vjezdu na jižní straně. Poslední majitelkou tvrze byla Anna hraběnka Attems - Heiligenkreuzova, dcera německého šlechtice Karla Kammela z Hardeggenu, jenž Želetavu koupil v roce 1862. V jejím vlastnictví zůstala až do roku 1945, kdy ji převzal do vlastnictví stát. Tvrz byla tvořena obdélnou jednopatrovou budovou o rozměrech 23 x 13 m. V přízemí se dochovaly místnosti zaklenuté valenými klenbami s výsečemi. Fasáda je tvořena sgrafity kvádrového charakteru.
D.Dohňanský , zdroj : M.Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí.; Portál kulturního a přírodního dědictví kraje Vysočina, 7.5. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Želetava

Místa v okolí

 Želetava
 Štítky
 Šášovice
 Dašovice
 Zdeňkov
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 kostel sv. Václava
 Štěměchy
 Čížov
 Sedlatice
 kaple sv. Magdaleny
 Holý mlýn
 Štěpkov
 Lesonice
 Čáslavice
 Knínice
 Budeč
 Budeč
 Horní Slatina
 Sádek
 Červený Hrádek
 Heraltice
 Jakubov
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Čechočovice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Oponešice
 Okříšky
 Krahulov
 Budíškovice
 Kněžice
 Lesůňky
 Aleje
 kostel sv. Víta
 Krumvald, Grünwald
 Chaloupky
 Dyjice
 kostel sv. Jiljí
 Střeliště
 Moravské Budějovice
 Radkov
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Výčapy
 Oslednice
 Kapistránská lípa
 Bílkov
 Krnčice
 Stonařov
 Stařík
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Nové Syrovice
 Jemnice
 židovské ghetto
 boží muka
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Barbory
 Vesce
 Vimperk
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14841
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama