Tvrz byla postavena pravděpodobně začátkem 14. stol. Dluhomilem z Velhartic. Poté ji získal Půta Švihovský z Rýzmberka a od r. 1544 byla tvrz opuštěná. Do dnešní doby se zachovaly zbytky zdiva čtyřbokého paláce s kruhovou baštou.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Zavlekov
Čtyřboká stavba s nárožní kruhovou baštou
2003 ©Luděk Pitter
Pojedete-li z Klatov do Horažďovic zastavte se v obci Zavlekov. Na začátku obce ve směru od Klatov uvidíte po levé straně na skále zbytky tvrze ze 14. století. V obci Zavlekov si můžete dále prohlédnout špýchar (technickou památku), který byl postaven ze zbytků nové tvrze. Nová tvrz byla postavena ve druhé polovině 16. století uprostřed vsi a zachoval se z ní pouze pozdně gotický portál. Dále v obci naleznete barokní kostel Nejsvětější Trojice, před kostelem pozdně gotickou kamennou křtitelnici a na severním okraji obce boží muka a čtyři památné lípy, staré 250 let. V blízkosti obce je rekreační rybník Valcha.
Plánicko – informační materiál, 18.7. 2003
historie

První zmínka o tvrzi na skále nad obcí je z roku 1334, kdy byla v držení Dluhomila z Velhartic, který ji také postavil. Okolo roku 1480 byla tvrz v držení Půty Švihovského z Rýzmberka a od roku 1544 byla tvrz opuštěná. Okolo roku 1856 byla tvrz upravena na romantickou zříceninu hrabětem Taafem, držitelem panství. Zachovány zbytky zdiva čtyřbokého paláce s kruhovou baštou.

Plánicko – informační materiál, 18.7. 2003

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Zavlekov

Místa v okolí

 Nalžovy
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Čejkovy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Miřenice
 Mlázovy
 Kašovice
 Boříkovy
 Mokrosuky
 Kratice
 Lipová Lhota
 Ujčín
 kaple sv. Anny
 Hradiště
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Lovčice
 Jindřichovice
 Habartice
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Budětice
 Nový Čestín
 Těšetiny
 boží muka
 Malonice
 Mochtín
 Obytce
 Velhartice
 Srbice
 Svojšice
 Podolí
 židovský hřbitov
 Svatobor
 synagoga
 Němčice
 Rabí
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Žikov
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 Nemilkov
 městské opevnění
 městský špitál
 Žichovice
 barokní kaple
 židovský hřbitov
 Hlavňovice
 Sobětice
 Kněžice
 boží muka
 Petrovice
 Běšiny
 Běšiny
 Volšovy
 kaple sv. Vojtěcha
 synagoga
 Běšiny
 Petrovice
 Luby
 Kouskova Lhota
 Měcholupy
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Jiřičná
 Hořákov
 štola Loreta
 Kojšice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Loreta
 Bílá věž
 městské opevnění
 boží muka
 radnice
 židovský hřbitov
 Černá věž
 Předslav
 synagoga
 kostel sv. Michala
 Defurovy Lažany
 Čachrov
 Březí
 Žihobce
 Oselce
 kostel sv. Václava
 Újezd u Štěpánovic
 sýpka a kalvarie
 Štěpánovice
 Mačice
 kostel sv. Anny
 Podhůří
 Životice
Základní informace místa
ID místa: 497
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama