Reliéfní zbytky tvrze zvané Volenov, asi z poslední třetiny 13. století, zanikla spolu se stejnojmennou vsí pravděpodobně již v první třetině století následujícího.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na jádro tvrze od severovýchodu
© Roman Řezáč 03/2020
Tvrziště se nachází se na nenápadné, přibližně pravoúhlé skalnaté terase, asi 400 m jižně od dvora Volenov, v záhybu poměrně vydatného potoka zvaného Hradecký járek, pramenícího nedaleko pod Studeným vrchem. Místo tvrze je obklopeno oplocenými ovocnými sady, nicméně samo o sobě je volně přístupné, buď trasou pro křováky, tj. od silnice od dvora Volenov směrem na Nivnici proti proudu potoka (ale zase projdete kolem chráněného památného stromu pod tvrzištěm, s příznačným názvem Topol u Volenova) nebo polní cestou okolo závory mezi sady podél dvora Volenov. Jen pro zajímavost a pro klid v duši návštěvníka, cesta a neoplocený pozemek, na němž se nachází tvrziště, patří obci Suchá Loz a jen okolní sady jsou ve vlastnictví eseróčka a okolní pole v soukromém držení, takže kdyby někdo nadával, že jdete za závoru, tak nečiníte nic nezákonného. V jinak rovinaté okolní a částečně od jihovýchodu svažující se krajině, jde o místo pro ranně středověkou tvrz vcelku příhodné, byť dnes díky vegetaci zcela nenápadné. Místo je extrémně zarostlé a proto značně nepřehledné a nelze při úvahách o podobě a komunikačním schématu úplně uvažovat v kontextu okolního terénu. Přesto si lze pomocí obhlídky místa, map a orientačního náčrtku udělat poměrně jasnou, byť hypotetickou představu. Nejlepší pohled nám tak možná nabízí výřez z letecké mapy z roku 1953. Je na něm vidět, že tvrziště je v té době téměř holé a dovolí nám přibližnou představu místa z ptačí perspektivy (viz galerie obrázků). Stavebník tvrze, jak již bylo zmíněno, využil okrajové polohy na zalomeném ukončení planiny nad potokem, který byl vítaným zdrojem vody a nad kterým má tvrziště od jihu a východu převýšení asi 8 m, na jihovýchodě pod jádrem pak vystupuje skalnaté podloží, vysoké asi 4 m. Naopak od severu a západu je tvrziště jen nepatrně vyvýšeno nad terénem. Díky tomu mohla být tvrz…  číst dále
Roman Řezáč, 20.3. 2020
historie

Z doby existence vsi a tvrze se nám nedochovaly žádné zprávy, po Volenovu se nikdo nepsal, tvrz se v pramenech nejmenuje a můžeme tak pouze určit poměrně přesně rozmezí, kdy mohla být ves založena a tedy zároveň dobu, kdy mohla vzniknout tvrz a také pravděpodobné důvody a dobu jejich zániku. Níže uvedené hypotézy, tedy ty, které nepodkládám v textu písemnými prameny, jsou jen možnou alternativou, která mně, jako člověku majícího středověk jako koníček, připadá nejpravděpodobnější. Nejzazší a tedy základní údaj nám dává tzv. Vizovická listina Smila ze Střílek z 21. srpna 1261. Z této listiny plyne, že Smil ze Střílek, kastelán brumovský, společně se svou manželkou Bohuvlastou, zakládá ve Vizovicích klášter zvaný Smilheim a daruje mu rozsáhlé území s několika vesnicemi. Daruje mimo jiné doslova cituji “Vesnice již vybudované i mnohé další, které kdy budou v tomto hvozdu založeny, odevzdali jsme uvedeným bratrům (pozn.…  číst dále

Roman Řezáč archiv, Dvorský 1914, Nekuda 1982, Plaček 2002, Šebánek (?), Martínková 2013, Lapáček 2018, MZA, www.mestovizovice.cz, NiKM, 20.3. 2020

Půdorys místa

, nákres místa
M.Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Suchá Loz

Místa v okolí

 Bánov
 rozhledna U Křížku
 Horní Němčí
 Strání
 Strání
 městské opevnění
 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Nezdenice
 Zuvačov
 Lopeník
 Vlčnov
 Obora
 Kanšperk
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Penkův dvůr
 Nový Světlov
 Lhotka u Hradčovic
 Luhačovice
 Nedachlebice
 Mistřice
 Zemianske Podhradie
 Bílovice
 větrný mlýn
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 14741
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama