Tvrz ve Vlksicích byla postavena v pol. 16. stol., kdy Vlksice drželi Tetourové z Tetova. V r. 1537 se zmiňuje Bedřich Vlček z Tetova. R. 1570 ji koupil Jiřík Těmín z Těmic, dále se majitelé často střídali. Od r. 1689 sloužila jako sýpka. Od r. 1986 je v majetku rodiny Šámalíkovy a je opět obývána.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004
Ves Vlksice náležela ve 13. století k sepekovskému panství, které měli Vítkovci až do r. 1291, kdy připadly pražskému biskupu Tobiáši z Bechyně. Ve 14. a 15. století náležely Vlksice rodu vladyků z Vlksic. Z nich jako prvního známe Čejchana z Vlksic (1359), po něm Čáslava z Vlksic (okolo r. 1381), který byl lovčím krále Václava IV. Za husitských válek se připomínají bratři Václav a Jan z Vlksic a jako poslední se uvádí v letech 1470-1475 Jan z Vlksic, který sloužil Rožmberkům jako purkrabí na Helfenburku a Rožmberku. V r. 1497 koupil Jan z Hodějova od Zevalda Tetoura z Tetova vlksickou tvrz s dvorem a vesnicemi Vlksicemi, Větrovem a Klokočovem. Sňatkem Markéty z Hodějova s Bedřichem Vlčkem z Tetova dostali se Tetourové (1537) opět do Vlksic. Z nich pak Jan Tetour prodal v r. 1570 Jiříku Těmínovi z Těmic vlksickou tvrz s dvorem, pivovarem a vesnicí Vlksicemi. V r. 1581 se po Těmínech zakoupil ve Vlksicích Jan Mičan z Klinštejna, který však byl nucen pro dluhy prodat vlksický statek v r. 1597 Přechovi z Hodějova. V r. 1610 převzal Vlksice jeho synovec Smil, jemuž byl majetek „jako hrdla, cti i majetku odsouzenému“ zabaven, protože po Bílé hoře ujel s králem Fridrichem Falckým z Čech. R. 1621 koupil Vlksice Pavel Michna z Vacínova. Jeho nástupce Mikuláš starší Bechyně z Lažan prodal v r. 1637 Vlksice Adamu Bedřichu Doudlebskému z Doudleb. Po jeho smrti (1665) došlo k rozdělení statku, přičemž druhý díl, tvrz tehdy neobývanou, dvůr ve Vlksicích, další dvůr zvaný Jednota a 12 vesnic převzal (1669) Adamův syn Oldřich František. Byl však špatným hospodářem. Při soudním odhadu statku provedeném v r. 1674 uplatnili své nároky potomci a příbuzní obou předchozích majitelů Vlksic, Kašpara Bechyně z Lažan a Adama Bedřicha Doudlebského. V zevrubném…  číst dále
5.4. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě gotické zdivo, křížky renesanční, šrafovaně barokní
© Petr Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Vlksice

Místa v okolí

 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Skalice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 Chlístovské menhiry
 Jenišovice
 Oltyně
 Obětní kámen
 kaple sv. Anny
 Obděnice
 Opařany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Jetřichovice
 Vrškámen
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Petrovice
 návesní kaple
 Vrchotice
 Husova kazatelna
 Zvěřinec
 Dražice
 Srlín
 synagoga
 Veselíčko
 Stádlec
 kostel sv. Anny
 Lidkovice
 kostel sv. Jeronýma
 fara
 Měšetice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Balkova Lhota
 morová kaplička
 Prčice
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 židovský hřbitov
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Příběničky
 Zahrádka
 kostel sv. Martina
 rozhledna Kuníček
 Příběnice
 kaple sv. Floriána
 Staré Mitrovice
 Skalní brána
 řetězový most
 Kotýřina
 Borotín
 dvůr Borotín
 židovský hřbitov
 Rataje
 Nedrahovice
 Obrovy hroby
 Dražičky
 Liderovice
 Bernartice
 Bolechovice
 Bernartice
 Vysoký Chlumec
 Pořešice
 Klokoty
 Lašovice
 Plešiště
 Onen Svět
 Hýlačka
 Podolsko
 Smilkov
 Lom
 Kouty
 Zhoř
Základní informace místa
ID místa: 908
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama