Téměř zmizelý reliéf tvrze (hrádku), která podle nálezů keramiky mohla existovat již ve 13. století za Boreše z Riensenburka. Vlčnovská tvrz se připomíná ale až v roce 1466, a to při jejím prodeji Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se při změně vlastníků již neuvádí.
Hlavní obrázek místa
Pohled na starší tvrz od severu
© Dušan Dohňanský 02/2021
Velká slovácká obec doložená od r. 1264 má asi 3000 obyvatel a leží západně od Uherského Brodu. Prochází jí silnice II/495 spojující města Uherský Brod a Hluk. Vlčnov proslul každoroční Jízdou králů, která je zapsána jako nehmotné dědictví do seznamu UNESCO. Popisovaná lokalita Hradištěk se nachází při západním okraji obce.
16.3. 2021
historie

Mezi kolonizátory tzv. Lucké provincie ve 13. století patřil i Boreš z Riesenburka, který občas sídlil i na Vlčnově v místě zvaném Hradištěk. Svědčí o tom keramika nalezená na tomto místě. Mimoto jihovýchodně od kostela sv. Jakuba Staršího údajně existoval i další hrádek v poloze "Vala". Na počátku 14. století patřil Vlčnov Petrovi a po něm Jindřichovi z Kravař a Plumlova, který jej prodal Archlebovi z Lipiny. V této době tvrz na Hradišťku již nějakou dobu zřejmě nebyla, takže Archleb z Lipiny si postavil tvrz novou pravděpodobně v poloze "Vala" a založil rod Vlčnovských. Tvrz se poprvé uvádí v roce 1466, kdy obec s tvrzí prodal Jiří z Vlčnova Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se tvrz při prodeji již neuvádí. Starší tvrz na Hradišťku je téměř zcela zaniklá. Rozeznatelné je už jen mírně vyvýšené oválné jádro a patrné projmutí příkopu na severu. Východní část tvrziště vzala za své…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : M.Plaček -Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; V.Nekuda, M. Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 11.3. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Vlčnov

Místa v okolí

 Obora
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 městské opevnění
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Brod
 Panský dům
 Uherský Brod
 Kunovice
 Panský dvůr
 Volenov
 Letecké muzeum
 Horní Němčí
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Nedachlebice
 Bílovice
 Bánov
 vinné búdy
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 boží muka
 Částkov
 Kanšperk
 Svárov
 Březolupy
 Špitálky
 Nezdenice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Velký Ořechov
 kostel sv. Anny
 rozhledna U Křížku
 Uherský Ostroh
 Šarovy
 Strání
 Strání
 Spytihněv
 Sušice
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Luhačovice
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Dolní Hrádek
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Modrá
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Lopeník
 fara
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 15562
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama