Třetí, nejnovější tvrz v Čejkovicích a jejich blízkém okolí (1. Staré Machovice, 2. Machovice) postavil přímo ve vsi Jindřich Kunáš z Machovic pravděpodobně v l. 1587-1589. Od r. 1687 majetek knížat ze Schwarzenbergu. Pozůstatky tvrze jsou pravděpodobně v obytné části panského dvora z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Obytná budova dvora v Čejkovicích, vzniklá na základech tvrze VILDŠTEJNA
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Čejkovice jsou obec ležící v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský, zhruba 8 km severozápadně od Českých Budějovic. V písemných pramenech se jméno vesnice (Czeykowycz) vyskytuje poprvé kolem r. 1400. Jsou spojeny v historii s rodem Kunášů z Machovic (3 tvrze) a knížat ze Schwarzenbergu. Z pamětihodností je zde bývalý panský dvůr z 19. stol. (na místě nejmladší tvrze Vildštejna) a kaplička sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 19. století. V okolí pak další dvě tvrziště - Staré Machovice (nejstarší - zachováno v podobě ostrůvku, obklopeného vodním příkopem) a tvrziště Machovice (mladší - rozebráno na stavební materiál a definitivní konec pak znamenala těžba písku).
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 12.12. 2020
historie

Původní tvrz přímo ve vsi dal postavit Jindřich Kunáš z Machovic mezi léty 1587-1589 a nazval jí Vildštejn (v písemných pramenech již v červnu 1589 ho nacházíme s přídomkem z Vildštejna). Po 100 letech držení tvrze v r. 1687 ji s celým okolním majetkem prodává Jiří Jaroslav Kunáš knížeti Ferdinandovi ze Schwarzenbergu. Při tomto prodeji byla tvrz popsána jako patrové stavení z kamene a dřevěného poschodí, jehož stěny měly hliněnou omazávku. V přízemí se nacházela veliká nevytápěná světnice, čtyři komory, kuchyňka a síň a vcházelo se odtud do dvou sklepních prostor a podzemní lednice. Patro bylo tvořeno pěti světnicemi, klenutou komorou a prostrannou síní. Popis se zmiňuje o značných nákladech na opravu tvrze a vzhledem ke ztrátě rezidenční funkce se jevila novému majiteli jako zbytečná. Na druhé straně byla však tvrz za Schwarzenbergů v nějaké podobě nadále zachována a udržována (nález mincí pod…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 12.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čejkovice

Místa v okolí

 Machovice
 Staré Machovice
 Houžná
 Doubíčko
 dvůr Vondrov
 Suchá
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 kostel sv. Vavřince
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 návesní kaple
 solnice
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Habří
 Habří
 kostel sv. Rodiny
 Orty
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Kubatův pomník
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Holašovice - VPR
 Sedlec
 Červený dvůr
 kaplička Panny Marie
 Poříčí
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Kluk
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 kaple Panny Marie
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kamenná boží muka
 kostel sv. Víta
 Karlův hrádek
 Lustenek
 Poděhusy
 Libníč
 Doubravice
 Maškovec
 kostel Všech svatých
 Libív
 kaple sv. Rozálie
 Kamenný Újezd
 kostel sv. Jiří
 archeopark Netolice
 Chlum
 boží muka
 Dívčí Kámen
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Třísov
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Třísovská lípa
 hradiště Záluží
 Rábín
 Plavnice
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 Lomec
 Kuglvajt
 Libějovice
 Libějovice
 Radonice
 Komařice
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 15432
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama