Dvůr s tvrzí připomínaný poprvé r. 1577, kdy statek držel Hanuš Haugvic z Biskupic. Později za Oty z Oppersdorfu r. 1626 došlo k přestavbě týnišťského dvora a snad i tvrze. Tvrz se do dnes nejspíše nedochovala, zachovány jen zbytky budov dvora.
Hlavní obrázek místa
Pohled na stavení od jihovýchodu. Za keři jsou zbytky sgrafit.
© Adam Prokeš 05/2006
V Týništi nad Orlicí se mezi náměstím a sportovním stadionem nacházejí budovy hospodářského dvora - dřívější JZD. Místo a vzhled původní tvrze není přesně znám. Nejspíše se jednalo o obytnou budovu u dvora bez opevnění. Je možné, že stávala na nevýrazném terénním výběžku, dosud nazývaném "Na hradě", nebo snad byla součástí jihozápadního křídla dvora. Na budovách v jižní části dvora je dosud patrná sgrafitová psaníčková výzdoba v původní omítce, jejíž zbytky se dochovaly na zdivu z opuky. Celý areál nebyl dosud hlouběji prozkoumán a tak přesné určení původní podoby a využití dosud zachovalých budov není znám.
A. Prokeš, 17.5. 2006
historie

Týniště nad Orlicí je doloženo v pramenech poprvé v r. 1361, kdy náleželo k opočenskému panství, které tehdy držel Sezema z Dobrušky. Tvrz se poprvé připomíná v r. 1577. Byla vybudována v l. 1559 - 1577, kdy týnišťský statek držel podkomoří markrabství moravského Hanuš Haugvic z Biskupic. Od něho v r. 1577 koupil Týniště císař Rudolf II., jenž je však ještě téhož roku prodal bratřím z Oppersdorfu. Tvrz v Týništi je naposledy uváděna v r. 1619, kdy ji držel Ota z Oppersdorfu.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (VI), opsal A. Prokeš., 17.5. 2006

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Borohrádek
 pivovar
 Hoděčín
 Bolehošťská Lhota
 Lično
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Uhřínovice
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Veliny
 Podorlický skanzen
 kostel Božího Těla
 Hradce
 Kostelec nad Orlicí
 Osičina
 Očelice
 Kostelec nad Orlicí
 Holice
 Přepychy
 Chvojenec
 Černíkovice
 Černíkovice
 kostel sv. Jakuba
 Těšnov
 kostel sv. Václava
 Vranov
 Libníkovice
 Opočno
 Hříště
 Solnice
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Vrbice
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 dům č. p. 134
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Doudleby nad Orlicí
 Kvasiny
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Skalka
 Dřel
 Chábory
 Hlavačov
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Koldín
 Chlumek
 Újezd
 Sudličkova Lhota
Základní informace místa
ID místa: 4252
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama