Tvrz z konce 15. stol., potvrzená počátkem 16. stol a přestavěná koncem 16. stol. na panský dům či zámek. Od poloviny 17. stol. upraven na hostinec. I dnes je dům obsahující zdivo původního panského sídla využíván jako restaurace.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2005
Bývalá tvrz, z počátku 16. stol. stávala asi uprostřed Tlumačova, vedle kostela sv. Martina, těsně vpravo při silnici I/55 vedoucí z Otrokovic do Hulína. Koncem 16. stol. byla snad přestavěna na panský dům, někdy uváděný jako renesanční zámek v podobě městského domu s věží, který je spojen se jménem purkrabího Rudolfa z Donína, který zde sídlil a roku 1610 i zemřel. Dnes je zdivo panského domu (zámku) zavzato do hostince, který nese jméno hostinec "U Rudolfa Purkrabího z Donína". Místní mu však říkají "Na schodcích" nebo zkráceně "Schodky". Při východním okraji Tlumačova při cestě na Kvasice je chráněné uzemí Tlumačovaská tůňka, kde žije ohrožený druh žáby Blatnice skvrnité (Pelobates fuscus). Ve směru na jih v části Skály, je v lesíku nad vodárnou skalní útvar Skalka.
L.P., 26.12. 2005
historie

Obec je připomínána již roku 1141 a jako první světský vlastník je připomínán roku 1561 Zášit z Tlumačova. V roce 1495 získal Tlumačov Sobek Bilík z Kornic. Právě on nebo jeho syn Hynek Bilík zde postavili tvrz, která je však poprvé připomínána až roku 1527. Mohla však vzniknout již v 90. letech 15. stol. V pozdějších letech, kdy byla v držení Šternberků, kteří sídlili ve Kvasicích, tvrz pravděpodobně pustla. Jako zakladatel panského domu či zámku je někdy uváděn Havel Kurovský z Vrchlabí, který jej nechal postavit v letech 1580-1589. Dnes nelze říci s jistotou, zda se jednalo o přestavbu tvrze. Podle jiných autorů panský dům nechala postavit až Salomena Zoubková ze Zdětína, která statek Tlumačov získala v roce 1589. Jisté je, že její manžel purkrabí Rudolf z Donína, zde žil a v roce 1610 také zemřel. V 1. polovině 17. stol. bylo toto sídlo využíváno již jen k hospodářským účelům a asi v polovině…  číst dále

L.P. (Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 641), 26.12. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí, Tlumačov - půdorys přízemi panského domu. 1 - ohradní zeď kostela, 2 a 3 - starší a mladší (2. pol. 16. století) fáze sídla, 4 - pozdější přístavky, 5 - předpokládaný rozsah sídla na počátku 17. století (podle R. Vrly a J. Kohoutka). V sondě A zjištěno starší kamenné zdivo.
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 641, obr. 1244
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Tlumačov

Místa v okolí

 Kvasice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Mysločovice
 Zámeček
 Otrokovice
 Velké Těšany
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Tečovice
 židovská radnice
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 Količín
 kaple sv. Floriána
 Starý pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Napajedla
 městské opevnění
 Žeranovice
 Napajedla
 kostel sv. Vavřince
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Pohořelice
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Budačina
 biskupská mincovna
 Louky
 vrchnostenská sýpka
 Žeranovice
 Napajedla
 Malenovice
 Květná zahrada
 smírčí kříž
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 kostel sv. Floriána
 Rymice
 morový sloup
 pivovar
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Holešov
 Přílepy
 Komínské skály
 Postoupky
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Floriána
 Spytihněv
 Zlín
 Dobrotice
 statek Světlá
 kostel Všech svatých
 Hrádek u Přílep
 Hradisko
 Zdounky
 Bunč
 Zdounky
 kaple
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Zlín
 Nětčice
 Kostelec u Holešova
 Chropyně
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Sušice
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Na Salárně
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 větrný mlýn
 Přestavlky
 Přestavlky
 Kyselovice
 Prusinovice
 Roštín II
 kostel sv. Kateřiny
 Šarovy
 Březolupy
 Salaš
 Kojetín
 Modrá
 Kovalovice
 Brdo
 Roštín I
 Křídlo
 kaple sv. Prokopa
 Hradisko u Popůvek
 Panský mlýn
 Záříčí
 kaple sv. Floriána
 městské opevnění
 Okresní dům
 radnice
 hotel Pivovar
 synagoga (Husův sbor)
 boží muka
 Chlum
 boží muka
 židovský hřbitov
 Slavkov pod Hostýnem
 boží muka
 Hostýn
 Hostýn
Kontaktní informace
Restaurace
U Rudolfa Purkrabího z Donína
Masarykova 90
763 62 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 3655
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama