Tvrz z konce 15. stol., potvrzená počátkem 16. stol a přestavěná koncem 16. stol. na panský dům či zámek. Od poloviny 17. stol. upraven na hostinec. I dnes je dům obsahující zdivo původního panského sídla využíván jako restaurace.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2005
Bývalá tvrz, z počátku 16. stol. stávala asi uprostřed Tlumačova, vedle kostela sv. Martina, těsně vpravo při silnici I/55 vedoucí z Otrokovic do Hulína. Koncem 16. stol. byla snad přestavěna na panský dům, někdy uváděný jako renesanční zámek v podobě městského domu s věží, který je spojen se jménem purkrabího Rudolfa z Donína, který zde sídlil a roku 1610 i zemřel. Dnes je zdivo panského domu (zámku) zavzato do hostince, který nese jméno hostinec "U Rudolfa Purkrabího z Donína". Místní mu však říkají "Na schodcích" nebo zkráceně "Schodky". Při východním okraji Tlumačova při cestě na Kvasice je chráněné uzemí Tlumačovaská tůňka, kde žije ohrožený druh žáby Blatnice skvrnité (Pelobates fuscus). Ve směru na jih v části Skály, je v lesíku nad vodárnou skalní útvar Skalka.
L.P., 26.12. 2005
historie

Obec je připomínána již roku 1141 a jako první světský vlastník je připomínán roku 1561 Zášit z Tlumačova. V roce 1495 získal Tlumačov Sobek Bilík z Kornic. Právě on nebo jeho syn Hynek Bilík zde postavili tvrz, která je však poprvé připomínána až roku 1527. Mohla však vzniknout již v 90. letech 15. stol. V pozdějších letech, kdy byla v držení Šternberků, kteří sídlili ve Kvasicích, tvrz pravděpodobně pustla. Jako zakladatel panského domu či zámku je někdy uváděn Havel Kurovský z Vrchlabí, který jej nechal postavit v letech 1580-1589. Dnes nelze říci s jistotou, zda se jednalo o přestavbu tvrze. Podle jiných autorů panský dům nechala postavit až Salomena Zoubková ze Zdětína, která statek Tlumačov získala v roce 1589. Jisté je, že její manžel purkrabí Rudolf z Donína, zde žil a v roce 1610 také zemřel. V 1. polovině 17. stol. bylo toto sídlo využíváno již jen k hospodářským účelům a asi v polovině…  číst dále

L.P. (Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 641), 26.12. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí, Tlumačov - půdorys přízemi panského domu. 1 - ohradní zeď kostela, 2 a 3 - starší a mladší (2. pol. 16. století) fáze sídla, 4 - pozdější přístavky, 5 - předpokládaný rozsah sídla na počátku 17. století (podle R. Vrly a J. Kohoutka). V sondě A zjištěno starší kamenné zdivo.
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 641, obr. 1244
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Tlumačov

Místa v okolí

 Kvasice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Mysločovice
 Zámeček
 Otrokovice
 Velké Těšany
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Tečovice
 židovská radnice
 Količín
 Starý pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Napajedla
 městské opevnění
 Žeranovice
 Napajedla
 kostel sv. Vavřince
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Pohořelice
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Louky
 vrchnostenská sýpka
 Žeranovice
 Napajedla
 Malenovice
 Květná zahrada
 smírčí kříž
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 kostel sv. Floriána
 Rymice
 morový sloup
 pivovar
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Holešov
 Přílepy
 Komínské skály
 Postoupky
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Floriána
 Spytihněv
 Zlín
 Dobrotice
 kostel Všech svatých
 Hrádek u Přílep
 Hradisko
 Zdounky
 Bunč
 Zdounky
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Zlín
 Nětčice
 Kostelec u Holešova
 Chropyně
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Sušice
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 větrný mlýn
 Přestavlky
 Přestavlky
 Kyselovice
 rozhledna Zdenička
 Prusinovice
 Roštín II
 kostel sv. Kateřiny
 Šarovy
 Březolupy
 Kojetín
 Modrá
 Kovalovice
 Brdo
 Roštín I
 Křídlo
 Hradisko u Popůvek
 Záříčí
 kaple sv. Floriána
 městské opevnění
 Okresní dům
 radnice
 hotel Pivovar
 synagoga (Husův sbor)
 boží muka
 Chlum
 židovský hřbitov
 Slavkov pod Hostýnem
 boží muka
 Hostýn
 Hostýn
Kontaktní informace
Restaurace
U Rudolfa Purkrabího z Donína
Masarykova 90
763 62 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 3655
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama