Jádro, valy a příkopy vodního tvrziště nezaznamenaného v pramenech v lese poblíž Kosteleckých Horek. Okrouhlý pahorek jádra obklopen vodním příkopem a valem v sousedství rybníka.
Hlavní obrázek místa
Severní část tvrziště
Zleva: střed tvrziště, příkop a val. Záběr od východu.
© Adam Prokeš, 01/2007
Tvrziště se nachází mimo značené cesty. Nejjednodušší přístup je od silnice z osady Smetana do Kosteleckých Horek. Asi 1 km od osady silnice zatáčí ostře vpravo, v těchto místech na levé straně odbočuje k východu lesní cesta, po cca 100 m se vlevo odpojuje směrem k severu další lesní cesta, která nás po cca 800 metrech přivede až k tvrzišti.
Zany, 7.2. 2007
popis

Dosud jasně čitelné tvrziště je tvořeno přibližně okrouhlým pahorkem jádra o průměru v koruně asi 38 m. V jeho jižní části je nevýrazná sníženina na půdorysu čtverce o straně 14 m. Některými prameny je interpretována jako pozůstatek obytného objektu. Tuto domněnku nelze bez výzkumu potvrdit, není ani prokázáno, že je současná s tvrzí. Jádro vystupuje o 2-3 metry nad hladinu vodního příkopu širokého 10 a hlubokého 2,5 m, před nímž je vyhozen val dosud až 2,5 m vysoký. Příkop je dodnes zavodněn, zdrojem vody byly dva rybníky, od severu již zrušený Dýmák (Suchý rybník), od jihu dosud zavodněný Malý Pobočník.

Zany, 7.2. 2007

historie

O těšnovské tvrzi se nedochovaly žádné stopy v písemných pramenech, není ani jisté, zda se skutečně jmenovalo Těšnov. toto jméno se pro přilehlý les poprvé objevuje až v roce 1587, později bylo spojováno se zdejšími rybníky. Existence zaniklého panského sídla se odrazila i v názvu „Zpropadený zámek“ používaném pro tvrziště v 19. století. Podle nálezů keramických střepů lze život tvrze datovat do 15. století, kdy byla zdejší krajina součástí potštejnského panství. V lese Těšnově severně ode vsi Horek ležícím, blíže myslivny Smetana řečené, nachází se tvrziště neveliké, posud příkopem jen v suchých letech tak tak vyschlým obehnané. Že tu tvrz nějaká stála, jest jisto, a že se jmenovala jako les, totiž Těšnov, víře velmi podobno; historických zpráv však o té tvrzi naprosto nemáme, any staré dsky zemské shořely a krajina tato již v 15. století k panství Potšteinsko - Litickému náležela.

Zany, August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 2, 7.2. 2007

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Přestavlky
 Dřel
 Hlavačov
 Vrbice
 Koldín
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Zítkov
 Chlumek
 pivovar
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Víta
 Borohrádek
 Doudleby nad Orlicí
 Choceň
 Dobříkov
 Hříště
 Velešov
 hřbitov
 Hradníky
 Mostek
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Potštejn
 Veliny
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Hájek
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Hradce
 Hoděčín
 Radhošť
 Peklo
 kostel sv. Jiří
 Týniště nad Orlicí
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Choceňská brána
 Litice nad Orlicí
 Pražská brána
 Stará radnice
 zvonička
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Vraclav
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Litice nad Orlicí
 Litomyšlská brána
 hasičská zbrojnice
 Lično
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 synagoga
 Zaháj
 Rychnov nad Kněžnou
 Vračovice
 Neulust
 socha sv. Marka
 Černíkovice
 Černíkovice
 Uhřínovice
 České Libchavy
 Holice
 Ostrov
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Popovec
 Domoradice
 Hrádek
 Horní Libchavy
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Rychmberk
 kaple sv. Anny
 Podorlický skanzen
Základní informace místa
ID místa: 4957
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama