Zcela zaniklé tvrziště, jehož datum vzniku není písemně doloženo. Jeho prvním majitelem byl údajně Jakub. Tvrziště zaniklo během válek ve druhé polovině 15. století.
Hlavní obrázek místa
Možné místo tvrze od sz.
© Dušan Dohňanský 01/2017
Malá obec Svárov, která má asi 230 obyvatel, leží na vedlejších silnicích východně od Březolup mimo značené turistické trasy. Obec nemá významnější památky kromě novodobého mariánského modlitebního místa vybudovaného na západním okraji zástavby po roce 1997.
3.2. 2021
historie

Obec Svárov údajně vznikla mezi 10. a 11. stoletím, přičemž jejími zakladateli byli Svárovci ze Svárova, kteří snad patřili k nejstarším vladyckým rodům na Moravě. První písemná zmínka o obci je z roku 1375. V té době se předpokládá i existence tvrze, jejímž prvním majitelem - podle legendy - byl Jakub. Za dob války českého krále Jiřího z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvínem ve druhé polovině 15. století byly zdejší tvrz i obec vypáleny a zpustošeny. Tvrziště se nacházelo ve vyvýšené poloze jihovýchodně od středu obce. Plochu dnes zabírá zemědělský pozemek a v nejvyšší části se nachází křesťanský kříž.

© D. Dohňanský podle: Oficiální internetové stránky obce, 23.1. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Svárov

Místa v okolí

 Částkov
 Šarovy
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 Březolupy
 Sochařská vyhlídka
 Bílovice
 Lhotka u Hradčovic
 Mistřice
 Oberský vrch
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Rýsov
 Luhačovice
 Spytihněv
 Pohořelice
 Pramen Ottovka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Malenovice
 Panský dům
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 Obora
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 fara
 Napajedla
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 Napajedla
 Zlín
 Louky
 kostel sv. Anny
 Baťův mrakodrap
 Vlčnov
 Tečovice
 Zlín
 Sušice
 Otrokovice
 boží muka
 synagoga
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Engelsberg
 Kunovice
 Nezdenice
 Panský dvůr
 větrný mlýn
 Lužkovice
 Bánov
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Nový Světlov
 Kovozoo
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Klečůvka
 Kvasice
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 15488
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama