Patrová dvoukřídlá budova pozdně renesančního sídla – tvrze, tvořící nároží hospodářského dvora. Vznikla zřejmě za Radkovských v 80. let 16. st.; barokně upravena Švihovskými po požáru v r. 1672. Hodnotné klenby a výzdoba průjezdu, bosované portály.
Hlavní obrázek místa
Tvrz od jihovýchodu
© Filip Matoušek 12/2007
Ves Skočice leží na silnici č. 22 spojující Vodňany a Strakonice, necelých 16 km jihovýchodně od tohoto bývalého okresního města, v hezké krajině plné rybníků lákající k procházkám či cyklovýletům. Přímo pod hlavní silnicí při dolní straně návsi upoutá pozornost rozlehlý hospodářský dvůr, jehož jihovýchodní nároží zaujímá budova původní pozdně renesanční tvrze.
Filip Matoušek, 14.3. 2008
popis

Pozdně renesanční patrová budova dvoukřídlé dispozice pocházející pravděpodobně z 80. let 16. století a upravená barokně po požáru r. 1672 tvoří dnes jihovýchodní nároží hospodářského dvora. Na jihovýchodní straně z budovy vystupuje půlválcový barokní přístavek kaple, velmi pozoruhodný je pak průjezd severojižního křídla, dochovaný v původním stavu, s ještě renesančními bosovanými portály (jen částečně dochovanými). Průjezd je zaklenut neobvyklou dvojicí křížových kleneb s výsečemi, rámci a diamantovými prohlubněmi. Další zajímavá valená hřebínková klenba s výsečemi se dochovala i v sousední jižní místnosti. Bohužel je celý objekt v současné době značně zdevastovaný a pokud nedojde k brzkému zahájení oprav, je tato významná památka ohrožena zánikem.

© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl (N-Ž), LIBRI 2005, 14.3. 2008

historie

Historie

Nejstarší historická zmínka o vsi pochází z r. 1399, kdy zde došlo k majetkovým sporům mezi zemany Strakou a Onšem. R. 1463 prodal Bušek ze Skočice zdejší dvůr i se dvěma zemanskými dvorci bratrům Janu a Zachařovi z Borovnice. V letech 1474 – 1544 zde sídlili vladykové z Radkovic, po nich získal zboží Jaroslav Protivínský z Pohnání, který jej ale r. 1567 prodal Kateřině z Lípy na Drahonicích, k nimž byl statek dočasně připojen. Samostatnost nabyl opět až za Mikuláše Radkovce z Mitrovic, s jehož osobou lze nejspíše spojovat také vznik panského sídla – tvrze, kladený do období posledních 20 let 16. století. Jeho bratru Janu Radkovcovi byly ale Skočice za účast na stavovském povstání r. 1618 zabaveny císařským velitelem Baltazarem de Marradas a r. 1623 je odkoupil vojenský hejtman Jáchym Chrt ze Rtína. Od jeho dcery a dědičky Lidmily koupil o 28 let později celé zboží i s tvrzí a dvorem…  číst dále

© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl (N-Ž), LIBRI 2005, 14.3. 2008

Půdorys místa

Skočice (Strakonice), výřez z katastrální mapy vsi z roku 1837. Poplužní dvůr s budovou bývalé tvrze v jihovýchodním nároží leží při jihovýchodním okraji zástavby.
© J. Úlovec
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Skočice

Místa v okolí

 Kdanský dvůr
 Drahonice
 Božovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Mladějovice
 Mladějovice
 Jánský most
 městské opevnění
 Cehnice
 synagoga
 Vodňany
 panský dům
 Bavorov
 Klokočín
 Protivín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Tourov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Helfenburk
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 Libějovice
 Libějovice
 Čepřovice
 Tálínský rybník
 Dub
 kaple Dobrá voda
 Lomec
 katovna u Nymburských
 Štěkeň
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 zemský hřebčinec
 Rábín
 dům U Koulí
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 sladovna
 synagoga
 Písek
 Hradiště u Malovic
 radnice
 Kamenný most
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Chvalešovice
 Budkov
 Velký Kamýk
 židovský hřbitov
 Chocholatá Lhota
 Chvalešovice
 Hoštice u Volyně
 Kratochvíle
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 Želibořice
 Jarník
 Kbelnice
 Vitějovice
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 Poděhusy
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Husův sbor
 Řepice
 hřbitov
 mariánský sloup
 Strakonice
 dům č. p. 42
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 Osek
 židovský hřbitov
 Údraž
 Sedlec
 křížová cesta
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Chřešťovice
Základní informace místa
ID místa: 6098
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama