Terénní náznaky tvrze severozápadně od obce Sendraž. Tvrz vyhořela v r. 1564 a nebyla obnovena. Poloze místní říkají „Na zámečku“. Tvrziště je z části zarostlé mladým smrkovým lesem.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště přes příkop
© Petr Nožička, 06/2009
Přístup k tvrzi je ze silnice ze Sendraže směrem na Jestřebí. Za posledním domem odbočte doprava na polní cestu. Po téhle cestě jděte 100–150 metrů a poté odbočte vlevo na louku. Na téhle louce je směrem dolů malý remízek, z kterého vytéká "potůček", podél něho zprava a poté v nejnižším místě doprava do lesa a obejít malý lesík. Potom je patrný pahorek tvrze s valem a příkopem.
Petr Nožička , 25.6. 2009
historie

Ves Sendraž se poprvé připomíná k r. 1338 jako majetek Zbyška Sendražského ze Sendraže. Po jeho smrti r. 1341 ji zdědil jeho syn Ješek, který zboží pro dluhy prodal Černčickým z Kácova a vstoupil sám do jejich služeb. Tvrz v Sendraži není v té době v písemných pramenech doložena. V kronice bysterského písmáka Matěje Bystrého z počátku 19. století se uvádí, že tato tvrz stála na pokraji zalesněné stráně nad řekou Metují, nad úvalem nazývaným Peklo. Její zvnik kladě tato kronika již do r. 1275. Byla obehnána příkopy a opevněna na jihovýchodní a východní straně ochrannou zdí, cimbuřím a parkány. Vchod do tvrze byl na severní straně z příkré stráně. Za branou se rozkládal malý dvůr, z něhož vedl vchod do hlavní budovy, která byla celá podsklepena. Mezi branou a hlavní budou stávala věžička, v níž byla umístěna komora pro strážného. V r. 1564 tvrz vyhořela a nebyla již obnovena. Dochovalo se jen nevelké…  číst dále

Petr Nožička, (Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989), 25.6. 2009

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Frymburk
 Dobrošov
 Výrov
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 nová radnice
 pomník jízdy
 kašna
 pranýř
 podkova
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Náchod
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Černčice
 kostel sv. Ducha
 Dobřany
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 Dubno
 Studnice
 vojenský hřbitov
 Hluky
 Chábory
 Koldovka
 Barunčina škola
 Ratibořice
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Homole
 Skalka
 Babiččino údolí
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 dům č. p. 134
 Veselice
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 Nový Dvůr
 kostel Všech svatých
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 sousoší sv. Floriana
 Opočno
 Rýzmburk
 Keyzlarova vila
 Homole
 Šerlišský mlýn
 Červená Hora
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Bludné skály
 hrob Viktorky
 kostel sv. Kateřiny
 Sviništany
 Fort Karola
 Přepychy
 Hlodný
 Nový hrad
 Dinopark Karlów
 kostel sv. Zikmunda
 Vranov
 Vízmburk
 Na Velké Deštné
 Velká Hejšovina
 Očelice
 zvonice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hrad u Božanova
 kostel sv. Jakuba
 Libníkovice
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
Základní informace místa
ID místa: 7953
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama