Tvrz stávala ve vsi na ostrově od 14. století. Sídlili zde drobní rytíři, v roce 1563 ji koupil Vilém z Rožmberka a nechal ji zbořit. V 19. století bylo tvrziště upraveno na obecní hřbitov. Kolem něho zůstal vodní příkop.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště (dnes hřbitov) od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 04/2010
Tvrziště se nachází v obci Sedlec ležící při hlavní silnici z Českých Budějovic na Písek asi 7 km severovýchodně od Netolic. Sedlec je jednou z obcí na Zbudovských blatech. Tvrz stávala na západním okraji vsi na ostrově, který byl v 19. století upraven na hřbitov, což je v českých končinách ojedinělá záležitost (stejně např. Dambořice u Kyjova). Okolo se dodnes dochoval vodní příkop.
Jiří Cukr, 27.5. 2010
popis

Tvrz existující od 14. století stávala na ostrůvku uprostřed rybníka (resp. vodního příkopu o šířce až 30 m). Její podoba není vůbec známa. Ve druhé polovině 19. století došlo k přeměně plochy na obecní hřbitov a mj. byl na východní straně uměle vytvořen násep, po kterém se na hřbitov vstupuje. Celý ostrov, původně ve tvaru pětiúhelníku, byl upraven do kruhové podoby (průměr 52 m). Při výkopových pracích se zde často nacházely různé keramické zbytky a železné úlomky.

Jiří Cukr (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005), 27.5. 2010

historie

První zmínky o vsi jsou z roku 1394, kdy se připomínají bratři Albrecht a Mstich ze Sedlce. Na konci 15. století byli majiteli Sedlečtí od Dubu, které v roce 1520 na krátkou dobu vystřídali Kořenští z Terešova. Od nich koupil roku 1563 statek spolu s tvrzí, dvorem, pivovarem a okolními vesnicemi Vilém z Rožmberka, který vše připojil k Libějovicím a tvrz nechal ihned rozbořit. Svou roli zde sehrála její zchátralost a nevhodné umístění na ostrově.

Jiří Cukr , 27.5. 2010

Půdorys místa

Katastrální mapa obce z roku 1837, Při levém okraji vidíme tvrziště ještě v původním tvaru pětiúhelníku a bez přístupového náspu na východní straně. Uprostřed vsi rovněž není zakreslen kostel (postaven roku 1868).
© Encyklopedie českých tvrzí, Praha 2005, III. díl, s. 371 (kreslil J. Úlovec)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Sedlec

Místa v okolí

 Kubatův pomník
 Poděhusy
 kostel sv. Vavřince
 Rábín
 Suchá
 boží muka
 archeopark Netolice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Lomec
 Libějovice
 Libějovice
 Kratochvíle
 boží muka
 Libív
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vildštejn
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Martina
 Machovice
 Chvalešovice
 kostel sv. Linharta
 Staré Machovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Chvalešovice
 Holašovice - VPR
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 Hluboká nad Vltavou
 Čakovec
 kaple sv. Rozálie
 Houžná
 Doubíčko
 Býšov
 panský dům
 židovský hřbitov
 Karlův hrádek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Vysoký hrádek
 Habří
 Habří
 Protivín
 návesní kaple
 Hradec u Dobřejovic
 židovský hřbitov
 Bavorov
 Litoradlice
 panský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Kdanský dvůr
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Solní brána
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Skočice
 Hněvkovice
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Červený dvůr
 Dolní Kněžeklady
Základní informace místa
ID místa: 9169
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama