Šamonická tvrz zanikla po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se stala statkem. Zde hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který byl svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn.
Hlavní obrázek místa
Pohled z ulice
© Petr Vaculčík 04/2005

Lorecký ze Lkouše

Šamonická tvrz a ves příslušely k majetku města Písek. Po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se staly statkem. Ferdinand I. je prodal o dva roky později (1549) Adamu Řepickému ze Sudoměře na Řepici a od r. 1553 příslušela malá osada Sedlici. V následujícím období hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který zde byl 24.8.1571 svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn. (viz pamětní deska). Tito jsou pohřbeni v předsíni kostela sv. Jakuba Většího v Čížové. Z písemných pramenů není zcela jasné, jestli měl rytíř Lorecký pronajatý pouze dvůr, nebo současně celou vesnici. Bývalý dvůr je rozparcelován a přeměněn na zemědělské usedlosti.
Vaculčík, 24.4. 2005
historie

K popravám

Aktualizace nepřesných informací o popravách vrahů Ludvíka Loreckého, přesný sled: Děvečka Důra:popravena mečem v první den výslechů Šafářka Voršila: Po absolvování krutých zostření trestů byla vložena na hranici a upálena. Kuchařka Maruška: vlečena za vozem a upálena s Voršilou Matěj Maroušek: naražen na kůl Petr Dulík (rychtář): pečen za živa a následně milosrdně zadušen kouřem. Zíka, bratr Matěje Marouška: kolem lámán, následně do něj vpleten a do povětří vyzdvižen. Vacek,(Václav Dulík) syn rychtáře: byl "odspoda" čtvrcen a je ho tělo pak spáleno. Těla bratří Maroušků byla na Blatenském popravišti ještě dlouho vystavena pro výstrahu.

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/popravy/poprava-v-blatne.html, 25.2. 2016

pověsti

Odraz v literatuře

Ves (484 m) 15 km jv. od Blatné. R. 1571 zosnoval zdejší rychtář Petr Dulík pro nelidský útisk vzpouru proti Ludvíku Loreckému ze Lkouše, který byl i se svými dvěma syny ubit. V odvetu byl v katovně u Blatné rychtář Dulík upečen na roštu a obě zúčastněné děvečky lámány kolem. Popraveno celkem 7 hlavních účastníků. Mikoláš Aleš vyprávěl děj Vzpouru poddaných v Šamonicích zpracoval Jaroslav Vrchlický v baladě „Lorecký ze Lkouše“ a stejné téma použil Adolf Hejduk v básni „Petr Dulík“.

Vaculčík, 24.4. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Předotice

Místa v okolí

 Kožlí
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Petrovice
 Velký Kamýk
 Strážovice
 Osek
 Sedlice
 Cerhonice
 Vráž
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 kostel sv. Jiljí
 Škvořetice
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Karlov
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Štěkeň
 Kestřany
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kosatínský viklan
 Buzice
 synagoga
 Čekanice
 Řepice
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 zemský hřebčinec
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 synagoga
 Jarník
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 kaple sv. Anny
 Ženatý dub
 Bratronice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Červený Újezdec
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Křikava
 Zvíkov
 Záboří
 Uzeničky
 kostel sv. Jiljí
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Hostišovice
 katovna u Nymburských
 Klokočín
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 3033
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama