Tvrz ze 14. století. V 15. století sídlo Radíkovských z Hrádku. Zpustla před rokem 1528. V roce 1923 byla SV část pahorku tvrze rozvezena a zarovnána. Jižně byla postavena nová tvrz a opuštěna počátku v 18. stol. Po této tvrzi se nic nedochovalo.
Hlavní obrázek místa
Pohled z východu
© Petr Nožička 03/2010
Ke tvrzi se dostanete, když přijedete od Hrádku u Nechanic, za prvním domem vpravo přejdete přes louku a tam uvidíte výrazný pahorek tvrze. V létě bude pravděpodobně dost zarostlý.
Petr Nožička, 11.3. 2010
popis

Patrný pahorek starší tvrze, jehož SV část byla rozvezena a zarovnána po roce 1923. Povrch je členitý (možná jámy po pilotech). Pahorek byl obklopen příkopem; západní, jižní a východní část je zachována a dodnes naplněna vodou. Nová tvrz stála jižněji nad levým břehem Radíkovského potoka. Žádné její pozůstatky, ani terénní dizpozice se nedochovaly.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 11.3. 2010

historie

V roce 1365 po smrti Jakuše z Hořic zdědili Radíkovice jeho synové Svatomír a Hynek a Radíkovice se staly centrem jejich panství. Po Hynkově smrti v roce 1395 se stávají majiteli panství jeho synové Hynek, Domorád a Jan z Radíkovic, později celé panství přechází na Jana. Nejpozději v této době zde vzniká tvrz. Jan v roce 1415 prodává panství Janu z Kounic a Jarkovi z Dohaliček. Před husitskými válkami byly o panství vedené jakési spory. Později zde sídlili Mikuláš a Jan Radíkovští z Hrádku. V druhé polovině 15. století se stává majitelem Jan Bořek z Lukavce a jeho manželka Machna, rozená z Huštířan, po nich Kateřina z Mnichova V roce 1457 kupuje panství Jakub Všerubský ze Všerub a po smrti jeho syna Jana (v roce 1465) panství získává Martin Bořek z Hrádku, v letech 1505–1514 vlastní panství jeho potomek Martin. Poté panství vlastní bratři Petr a Hamza ze Zábrdovic,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královehradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 11.3. 2010

Půdorys místa

půdorys podle krokování, stav r. 1978
© L. Svoboda (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Radíkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Libčany
 Libčany
 Hrádek u Nechanic
 Dolní Přím
 Kunčice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Škroupův dům
 Dobřenice
 fara
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Libišany
 Babice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Chlum
 Dohalice
 Barchov
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Obědovice
 sbor kněze Ambrože
 mlynářská vila
 jez Hučák
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Neděliště
 kostel sv. Vavřince
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 Moravský jez
 kostel sv. Ducha
 Barchůvek
 Stračov
 Hradec Králové
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 zvonice
 Libeň
 sušárna čekanky
 Kasalice
 Kosice
 kostel sv. Stanislava
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Přestavlky
 evangelický kostel
 Mlékosrby
 Vysoká
 Jeřice
 synagoga
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Rodov
 Sloupno
 Skřivany
 Myštěves
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Luková
 Bašnice
 Husův sbor
 Újezd
 Habřina
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Klamoš
 Podlesí
 Vražba
 Holohlavy
 Ráby
 mlýn Podhrad
 Kunětická Hora
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Rotemberk
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
Základní informace místa
ID místa: 8873
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama