Drobné terénní a stavební pozůstatky tvrze písemně zachycené při prodeji Přeckova v roce 1376. Koncem 15. století se přeměnila v rychtářský dvůr, který ve značně přestavěné podobě existoval ještě na začátku 21. století.
Hlavní obrázek místa
Nový dům čp.1
© Dušan Dohňanský 12/2017
Obec se připomíná roku 1360 v souvislosti se Zdichem z Přeckova, který v roce 1368 prodal svůj díl Ondřeji Rodálovi, měšťanovi ze Znojma. Při prodeji Mikulášovi z Náramče a Trmačova roku 1376 se uvádí v soupisu majetku i tvrz. Po několika dalších majitelích tvrz v roce 1472 získává Toman Henikar z Rajsova, jehož synové následně prodali veškeré zboží Janovi z Lomnice k Velkému Meziříčí. Tím tvrz ztratila sídelní funkci a přeměnila se v rychtářský dvůr, jehož přestavěné pozůstatky existovaly ještě po roce 2010. Z vlastní tvrze se nedochovalo nic, ale stavební kámen se s velkou pravděpodobnosti použil ke stavbě dvora a k jeho pozdějším přestavbám. Ještě v roce 2017 byly vidět zdi dvora, ale již toho novodobějšího. Ze dvou rybníků zajišťujících obranu tvrze na jihu zůstal jenom ten jihozápadní, na místě jihovýchodního je louka. Na východní straně se nachází strž. V areálu tvrze je nově postavený dům č. p. 1 a na místě hospodářských budov krytý bazén.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 24.8. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Přeckov

Místa v okolí

 Vlčatín
 Velký javor
 Nárameč
 židovský hřbitov
 Hostákov
 Hrádek
 Černý dům
 Budišov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Stařík
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 pivovar
 Zátiší
 Dolní Heřmanice
 Krahulov
 boží muka
 katovna
 Pyšel
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stránecká Zhoř
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Okříšky
 Čechočovice
 Dub
 Bransouze
 Vaneč
 Střeliště
 boží muka
 Tasov
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Lhota u Lipníka
 Kamenice
 Heraltice
 Kozlov
 Výčapy
 Přímělkov
 Plešice
 Holoubek
 boží muka
 Přímělkov
 Sádek
 Rokštejn
 Ocmanice
 Holý mlýn
 Valeč
 Valeč
 Čáslavice
 Štěměchy
 Kokštejn
 Dašovský mlýn
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 15174
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama