Zaniklá tvrz, kterou dnes připomínají reliéfní zbytky opevnění. Postavena někdy během 14.–15. stol. Umístění nad hradem Holoubek nabízí myšlenku, že šlo o tvrz obléhací, postavenou při dobývání hradu, který býval sídlem loupeživých rytířů.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na opevnění od jihozápadu
© Roman Řezáč 05/2005
Reliéfní zbytky opevnění leží na začátku protáhlého výběžku do záhybu Dalešické přehrady, na druhé straně Plešického potoka než necelých 200 m vzdálený hrad Holoubek. Ten však leží o značných pár metrů níže a dokud nebylo okolí porostlé stromy jako dnes, byl hrad v pohledu z opevnění jako na dlani. Sama jejich vzájemná poloha už navozuje myšlenku, že stavba opevnění vznikla jako obléhací tvrz při dobývání Holoubka. Tato možnost se taky jeví jako nejpravděpodobnější, protože vzdálenost od vsi byla značná a na přelomu 14. a 15.století, kdy Plešické zboží drželi drobní vlastníci, byl ve vsi navíc dvůr a prostředky k vybudování větší tvrze by bylo jistě obtížné sehnat. Stavebníkem opevnění byl tedy nejspíš Martin z Radotic. Byl majitelem Holoubka, kterému hrad okolo roku 1393 obsadil Jindřich z Kunštátu a Jevišovic a protože nepomohlo téměř 14 let soudních sporů, rozhodl se jednat sám a hrad po několika měsíčním obléhání dobyl. Po získání hradu opevnění ztratilo smysl, takže jeho život byl pravděpodobně dost krátký. Archeologický průzkum, který by to potvrdil či vyvrátil však zatím neproběhl. Opevnění je poměrně rozsáhlé, je z hřebene vyděleno příčnými příkopy na obou stranách, asi 10m širokými a dnes již nízkým vnějším valem. Boky byly tak strmé, že zde to nebylo potřeba, ale lehčí ohrazení zde jistě stálo. Plocha jádra má asi 36 x 29m a její severozápadní část je vyvýšena. O zástavbě není nic známo, ale dá se předpokládat lehčí dřevěná konstrukce. Dnes je blízký hrad Holoubek vidět mezi stromy až z konce výběžku, asi 100m níže za opevněním. Zde se navíc rýsuje ještě další náznak příkopu a terénních úprav, takže je pravděpodobné a ani nepřekvapuje, že k dobývání a ostřelování hradu byl výběžek využitý po celé své délce.
Roman Řezáč, 15.5. 2005
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Holoubek
 Kozlov
 Valeč
 Valeč
 Kokštejn
 akciový pivovar
 Čalonice
 Dalešice
 pivovar
 pivovar
 Hrotovice
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 Čertův most
 Ocmanice
 smírčí kříž
 Krhov
 smírčí kříž
 Zňátky
 Lhota u Lipníka
 Hostákov
 Lykodery
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Pyšel
 Babylon
 Lamberk
 stará radnice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Nový hrad
 pivovar
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Vaneč
 Kralice nad Oslavou
 Ratibořice
 Rabštejn
 Nárameč
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Budišov
 Lipňany
 Šénvald
 Dub
 Jinošov
 Jinošov
 Jasenice
 Výčapy
 kostel sv. Klimenta
 Litovany
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 boží muka
 Městská věž
 židovský hřbitov
 Tasov
 Třebíč
 dolní hrádek
 Kraví Hora
 Horní Lhotice
 Stařík
 Levnov
 Dukovany
 Biskupice
 Přeckov
 Dolní Heřmanice
 Senorady
 Biskupice
 Pulkov
 Rešice
 Lesůňky
 Vlčatín
 Templštejn
 dvůr Alinkov
 Tulešice
 Velký javor
Základní informace místa
ID místa: 3127
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama