Velká gotická tvrz, někdy dokonce označovaná jako hrad, z konce 14. století, vystavěná Buškem ze Strážova. Renesančně přestavěna v 16. století. V 18. století tvrz přestala sloužit jako panské sídlo a stala se obydlím úředníků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2006
Tvrz je v současné době opravována. Pokud se k ní návštěvník chce dostat, musí projít dvorem bývalého JZD. Ale na zákaz vstupu jsem tam nikde nenarazil ;-) V září 2003 se ještě dalo nahlédnout i dovnitř, ale vzhledem k tomu, jak předpokládám, že probíhají opravy, tak v současné době už bude tvrz nejspíše přístupná jen zvenku.
15.6. 2004
historie

popis

Gotickou tvrz tvořila minimálně patrová hranolová obytná věž o stranách 12 x 10 m. Věž obíhala ve vzdálenosti cca 5 metrů hradba tvořící tak na třech stranách úzký parkán, pouze na východní straně se rozšířila a vytvořila zde rozlehlé nádvoří zakončené na okraji skalního výchozu čtverhrannou dovnitř otevřenou baštou. Do jihozápadního kouta hradby byla do hradby vestavěna čtverhranná bašta se zaobleným nárožím, která zde chránila vstupní bránu v jižní obvodové hradbě. Při renesanční přestavbě v 16. století vyplnil severní parkán obdélný objekt, další dvoutraktová jednopatrová budova vznikla na opačné jižní straně, kde pohltila jihozápadní baštu a svým jižním traktem předstoupila před obvodovou hradbu do nyní zasypaného jižního příkopu. Při dalších pozdějších úpravách byl zastavěn i západní parkán, budova v severním parkánu dostala klenby v prvním patře, renesanční palác byl rozšířen k východu.

Zany, 15.6. 2004

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Strážov

Místa v okolí

 Dvořec
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 židovský hřbitov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Týnec
 Veselí
 Hořákov
 Kouskova Lhota
 Březí
 Dešenice
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Loreta
 štola Loreta
 Běhařov
 Čachrov
 synagoga
 Lomec
 Pajrek
 Bezděkov
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Václava
 Podolí
 Markéta
 Sohostov
 Dobrá Voda
 Újezdec
 Koryta
 Luby
 Srbice
 Beňovy
 Sobětice
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Tupadelské skály
 Nemilkov
 boží muka
 Těšetiny
 Černá věž
 židovský hřbitov
 radnice
 Malonice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Mochtín
 synagoga
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 Hradiště
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Michala
 Boříkovy
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Úsilov
 Mlázovy
 Velhartice
 Svrčovec
 Javorná
 kostel sv. Markéty
 Ujčín
 Štěpánovice
 Obytce
 Pancíř
 Hlavňovice
 Újezd u Štěpánovic
 Komošín
 Dolany
 Koráb
 Pušperk
 Habartice
 Ruchomperk
 Nový Herštejn
 Příkopy
 Měcholupy
 Rýzmberk
 Dolejší Těšov
 Němčice
Kontaktní informace
Objekt nemá č.p.
Stojí na parcele patřící k:
Opálka 1
Strážov
340 21 Janovice nad Úhlavou
Základní informace místa
ID místa: 470
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama