Zříceniny nevelkého hrádku založeného na počátku 15. století. Hrádek vlastnili Albert a Ratmír z Melechova. Po připojení k Lipnickému zboží v 15. stol. Janem Trčkou z Lípy byl hrad opuštěn a začal chátrat.
Hlavní obrázek místa
Vnitřek obytné budovy
© Jan Laurýn, 10/2007
Tvrz Nelechov stávala na západním úpatí vrchu Nelechova nad obcí Kouty. Založena byla asi počátkem 15. století, kdy tu žili bratři Albert a Ratimír z Nelechova. Po Albertově smrti (†1421) žil na nelechovské tvrzi až do r. 1437 jeho syn Petr Skála. Tehdy se poprvé v pramenech připomíná tvrz. Po smrti Petra Skály připadla jako odúmrť císaři Zikmundovi a po dlouhém sporu dostala se i s nelechovským dvorem a vesnicemi Bilantovou Lhotou, Kouty a Březinkou do držení Matěje z Tisu. V 1. 1454 až 1540 se v držení tvrze vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 získal nelechovskou tvrz a k ní patřící vsi koupí Jan starší Trčka z Lípy, který toto zboží připojil k svému lipnickému panství. Avšak již r. 1452 získali tvrz poručníci Trčkových dětí Jaroslav a Markéta ze Šelmberka a Kosti a Jan z Pernštejna a na Helfenštejně. Při tomto prodeji se nelechovská tvrz připomíná naposledy. Noví majitelé ji zřejmě brzy po r. 1542 opustili, takže brzy zchátrala a stala se zříceninou. Dnes v cípu lesa mezi stromy stojí pouze střední část věžovité tvrze čtvercového půdorysu, snad část paláce. Ostatní části tvrze jsou zavaleny zříceným zdivem, kolem zdí jsou dosud patrný příkopy a severně od tvrze vyschlý rybník, odkud bývala kdysi do příkopů přiváděna voda.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 22.2. 2009
historie

Nedaleko stejnojmenného vrchu se nacházejí zbytky malého hradu Melechova zakryté lesem. Hrádek byl založen pravděpodobně na počátku 15. století za účelem chránit obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Hrádek měl třípatrové obytné stavení a nevelký příkop, který byl napájen vodou z přilehlé studny. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí. Zde se také nacházela jednoduchá brána. V přízemí, které je dnes zčásti zasypané, se nacházely dvě místnosti se střílnami. V prvním patře byly také tři střílny. Ve druhém patře byly dveře, které vedly na dřevěný ochoz. Poslední patro, z kterého se již příliš nedochovalo, bylo pravděpodobně prosvětlené nekolika okny. Prvními známými majiteli byli Albert a Ratimír z Melechova. Po jejich smrti získal hrad Albertův syn Petr Skála z Melechova, který zemřel roku 1437 a o zboží Melechovské vznikl dlouholetý spor. Posledním samostatným držitelem hrádku byl Václav Sokol z Leskovce, který…  číst dále

18.8. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrziště s bezprostředním okolím
© František Kocma: Nelechov 2004 a 2005 (in Hláska XVI, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 Lacembok
 Hněvkovice
 Vojslavice
 Lipnice
 Speřice
 Vojslavický most
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 Lhotka
 Dolní Kralovice
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bělá
 Kounice
 Huť Jakub
 evangelický kostel
 Vlastějovice
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 lesní pramen
 radnice
 pivovar
 židovský hřbitov
 Orlík
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Zboží
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Borovsko
 Borovsko
 Alberovice
 Bačkov
 smírčí kříž
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Věž
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Horka II
 kaplička U Kněžny
 Ostrov
 pamětní kámen
 železniční most
 Chlum
 Bohdanka
 most u Borovska
 kaple sv. Haštala
 Kvasetice
 židovský hřbitov
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 Habry
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zruč nad Sázavou
 boží muka
 Zruč nad Sázavou
 Hodkov
 rozhledna Babka
 poutní kaple sv. Anny
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama