Tvrziště pánů z Pavlovic ze 14. století s nevelkým oválným jádrem, chráněné na západní straně příkopem a z druhé strany srázem. Tvrz byla pravděpodobně opuštěna koncem 15. století, kdy panství získali páni z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahrbek tvrze
© Martin Kabeláč 10/2007
Tvrz tvoří jádro ve tvaru elipsy (10,5 x 8 m), vykrojené do plochy svahu. Tvrziště bylo chráněno příkopem, který se zachoval dodnes hluboký 1–1,5 m (kromě zasypané severní části) a valem, který se nezachoval. Na východní straně příkop nebyl, tam bylo tvrziště chráněno srázem.
Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 11.3. 2010
historie

Pavlovice byly založeny před polovinou 13. století na území kolonizovaném Demeterem z Bukova. Následně přešli do majetku Pernštejnů. Část vsi Pavlovice je uváděna při prodeji, kdy v roce 1349 prodal Filip mladší z Pernštejna Jimramovi z Pernštejna podíl v Pavlovicích spolu s podíly v okolních vsích. Od roku 1351 část vlastní páni z Pavlovic, o jejichž působení máme mnoho zpráv díky četným transakcím. V roce 1351 prodala Ofka z Pavlovic blíže nejmenovanému Janoši lánovou usedlost s hřivnou platu, o dvě léta později vkládá Anka z Pavlovic Vavřinci Smrčkovi půllán v Pavlovicích a roku 1358 Zdeňka z Pavloviček a Veselí svému synovi Tomíkovi dvůr v Pavlovicích. V roce 1366 se stává majitelem čtvrtiny dvora v Palovicících Vlčna z Nové Vsi. Dále svůj majetek včetně Pavlovic postoupil v roce 1368 Vrchoslavovi ze Stříteže. Spolu s Pavlovicemi postoupil i vsi Sedliště…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, Hláska XI/4, 11.3. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček podle J. Sadílka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Moravecké Pavlovice

Místa v okolí

 Bukov
 kostel sv. Jiří
 Mitrov
 Mitrov
 Víckov
 Košíkov
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Skryje
 Žďárec
 Pernštejn
 boží muka
 Rysov
 Dolní Rožínka
 Pernštejn
 Rožná
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 krytý trámový most
 Blažkov
 Černvír
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Tišnova
 Moravec
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Rohy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Centrum Eden
 Křivoš
 socha zubra
 Bobrová
 Loučky
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 Osová
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Ořechov
 Čepička
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Aueršperk
 Předklášteří
 Deblín
 Radešín
 štola sv. Trojice
 boží muka
 Pyšolec
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Karasín
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Vohančice
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 Klucanina
 Čertova hráz
 Heroltice
 Lažánky
 Louka
 Crhov
 Sentice
 kostel sv. Vavřince
 kašna Píseň hor
Základní informace místa
ID místa: 8713
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama