Velmi dobře dochované tvrziště o průměru cca 20 metrů jednoduché podoby na jihozápadním konci obce, patrně ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště od východu
© Roman Řezáč 12/2007
Velmi dobře dochované tvrziště leží na plochém a nevýrazném návrší na jihozápadním konci obce, v těsné blízkosti bývalého hospodářského dvora, který je obydlený.
Tvrziště je částečně oploceno a nachází se na soukromém pozemku, který patří ke dvoru. Ač nemám v úmyslu případné návštěvníky k čemukoliv navádět, tak plot se nachází jen podél polní cesty, místy je poškozený a dál za rohem, směrem do pole končí asi po 20 metrech, což není z cesty vidět.
Místo tvrze je porostlé vysokými listnatými stromy a několika keři. V jádru je pak shluk mladších smrků. V letních měsících je tedy špatně viditelné.
Roman Řezáč, 29.12. 2007

  historie

  První zmínka o tvrzi je patrně z roku 1362, kdy se zmiňuje Gotfried a Bohuněk z Mezného. Roku 1385 se připomíná Jan z Mezné. Tyto zmínky nejsou však nevyvratitelné, neboť Mezná může být v tomto případě zaměněna ze stejnojmennou vsí u Pelhřimova. Dále se v pramenech jmenuje Jan nebo Oldřich z Mezného a několik dalších šlechticů. V době husitských válek patřila Mezná Václavovi, stoupenci Husova učení. Díky

  Roman Řezáč (podle J.Úlovec, 2000), 29.12. 2007

  popis

  Tvrz měla jednoduchou klasickou podobu, s jednodílným jádrem obtočeným příkopem a vnějším valem. Vzhledem k tomu, že definitivně opuštěna byla až po roce 1650, dá se usuzovat na její pozdější kamennou podobu. Její vznik není spolehlivě určen, předpokládá se založení v polovině 14. století a původní podoba mohla být jen dřevěná. Dnešní jádro má téměř oválný tvar, s osami asi 18 – 20 m. Na jeho

  Roman Řezáč, 29.12. 2007

  Půdorys místa

  terénní náčrt tvrziště
  © H. Klímová, R. Tecl, J. Úlovec (in J. Úlovec: Tvrziště v Mezné, Výběr - časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech XXXVIII, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2001 České Budějovice)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Mezná

  Místa v okolí

   Lžín
   boží muka
   židovský hřbitov
   synagoga
   Tučapy
   Dírná
   Budislav
   Brandlín
   kostel sv. Marka
   kostel sv. Víta
   Soběslav
   Myslkovice
   Chotěmice
   židovský hřbitov
   Červená Lhota
   Dráchov
   Čermákův vrch
   Svákov
   Pluhův Žďár
   Skalice
   Choustník
   Kardašova Řečice
   Choustník
   kostel sv. Ottona
   boží muka
   Babky
   Talíř
   Weisův dům
   radnice
   měšťanský pivovar
   nová radnice
   Poštovský dům
   děkanství
   sokolovna
   kaple Kalvárie
   Hamr
   Želeč
   Radenín
   synagoga
   Horusický rybník
   Mnich
   Čertův kámen
   kostel sv. Barbory
   židovský hřbitov
   Rýdův kopec
   Zálší
   Hroby
   Kozí hrádek
   fara
   Lom
   boží muka
   Černovice
   synagoga
   židovský hřbitov
   Hýlačka
   Nežárecká brána
   synagoga
   Landfrasova tiskárna
   Jindřichův Hradec
   židovský hřbitov
  Základní informace místa
  ID místa: 5882
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 29.12.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama