Velmi dobře dochované tvrziště o průměru cca 20 metrů jednoduché podoby na jihozápadním konci obce, patrně ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště od východu
© Roman Řezáč 12/2007
Velmi dobře dochované tvrziště leží na plochém a nevýrazném návrší na jihozápadním konci obce, v těsné blízkosti bývalého hospodářského dvora, který je obydlený. Tvrziště je částečně oploceno a nachází se na soukromém pozemku, který patří ke dvoru. Ač nemám v úmyslu případné návštěvníky k čemukoliv navádět, tak plot se nachází jen podél polní cesty, místy je poškozený a dál za rohem, směrem do pole končí asi po 20 metrech, což není z cesty vidět. Místo tvrze je porostlé vysokými listnatými stromy a několika keři. V jádru je pak shluk mladších smrků. V letních měsících je tedy špatně viditelné.
Roman Řezáč, 29.12. 2007
popis

Tvrz měla jednoduchou klasickou podobu, s jednodílným jádrem obtočeným příkopem a vnějším valem. Vzhledem k tomu, že definitivně opuštěna byla až po roce 1650, dá se usuzovat na její pozdější kamennou podobu. Její vznik není spolehlivě určen, předpokládá se založení v polovině 14. století a původní podoba mohla být jen dřevěná. Dnešní jádro má téměř oválný tvar, s osami asi 18 – 20 m. Na jeho povrchu dnes nejsou patrné žádné stopy zástavby, což je způsobeno především jeho snížením a zarovnáním pro novodobé využití. Tím pádem kolísá jeho výška oproti dnu příkopu už jen asi 1–1,5 m. Největší výškový rozdíl je v jeho jižní polovině, je to i díky tomu, že plocha jádra je mírně šikmá a směrem k severu se svažuje a jižní polovina je zachovalejší. Šířka příkopu se pohybuje okolo 7 – 8 m, v závislosti na destrukci jeho stěn, která je největší na severní straně. Vzhledem k tomu, že tvrziště jsem navštívil v zimě, nebylo…  číst dále

Roman Řezáč, 29.12. 2007

historie

První zmínka o tvrzi je patrně z roku 1362, kdy se zmiňuje Gotfried a Bohuněk z Mezného. Roku 1385 se připomíná Jan z Mezné. Tyto zmínky nejsou však nevyvratitelné, neboť Mezná může být v tomto případě zaměněna ze stejnojmennou vsí u Pelhřimova. Dále se v pramenech jmenuje Jan nebo Oldřich z Mezného a několik dalších šlechticů. V době husitských válek patřila Mezná Václavovi, stoupenci Husova učení. Díky tomu byla tvrz zřejmě válek ušetřena. Počátkem 16. století pravděpodobně držel Meznou Burián, ten ji pak prodal Anně ze Lhoty, po její smrti v roce 1544 připadla jejím dcerám Dorotě a Magdaleně. Dlouho jim ale nepatřila a roku 1545 ji získal jejich otec Jan z Leskovce. Osud tomu však chtěl, že ve stejném roce zemřel a tvrz se vrátila dcerám. Roku 1571 už vlastnila zboží Dorotina dcera Anastázie. Za věrné služby získal roku 1618 Meznou Benjamin Fruwein z Podolí, který však po povstání ze země uprchl…  číst dále

Roman Řezáč (podle J.Úlovec, 2000), 29.12. 2007

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© H. Klímová, R. Tecl, J. Úlovec (in J. Úlovec: Tvrziště v Mezné, Výběr - časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech XXXVIII, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2001 České Budějovice)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Mezná

Místa v okolí

 Lžín
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Tučapy
 Dírná
 Budislav
 Brandlín
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Myslkovice
 Soběslav
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Červená Lhota
 Dráchov
 Čermákův vrch
 Svákov
 Pluhův Žďár
 Skalice
 Kardašova Řečice
 Choustník
 Choustník
 kostel sv. Ottona
 boží muka
 Babky
 Talíř
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 Poštovský dům
 nová radnice
 děkanství
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 Hamr
 Želeč
 Radenín
 synagoga
 Čertův kámen
 Mnich
 Horusický rybník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Zálší
 Hroby
 Kozí hrádek
 fara
 Lom
 boží muka
 Černovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hýlačka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5882
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama