
Přístup k tvrzi není obtížný, ale je třeba dodržet tento návod. Výchozím bodem je silnička z města Čáslav do vesnice Třebešice. Na křižovatce v osadě Lochy je třeba zabočit doprava a sjet podél chalup k potůčku. Poté vystoupat do mírného návrší. Před železničním přejezdem zabočíte doleva a podél zemědělského dvora dojedete až k bývalému mlýnu. Zde, vlevo od jeho vrat, vede pěšina mezi mlýnskou zdí a drátěným plotem stavení. Tato pěšina vás dovede až ke kostelíku.
Kostelík stojí na zajímavém návrší, v místech starší tvrze ze 13. století. Hlavním pozůstatkem tvrze je zalomující se příkop dlouhý 130 metrů. A pozůstatky mlýnského náhonu do bývalého mlýna z říčky Klejnarky Památný hřbitov okolo kostelíka, je datován podle kroniky Hájka z Libočan k roku 803 kde údajně Lech Česlav kázal svým synům aby jej pochovali, na památném pohřebišti v Loších. Zajímavá je malá jeskyně se skále pod kostelem na severovýchodní straně, před jejímž vstupem se dochovaly zbytky blíže nedatované polygonální stavby. Právě jeskyně dala podle badatelů J. Schallera i J.G. Sommera jméno celému místu - "lochy". Pozor, na mapě KČT 1:50 000 je místo zaznačeno chybně!! Dle zatím nepotvrzené hypotéze nechal na místě dnešního kostelíka postavit jednu z prvních církevních památek v čechách sv.Vojtěch na panství svého otce Slavníkovce. V dnešní době se o pamatáku stará muzejní spolek Včela Čáslavská. V polovině prosince…
číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.