Tvrz se připomíná r. 1276 jako léno olomouckých biskupů, tehdy se odtud psal Zášit z Kurovic. Razantně přestavěna Vrchlabskými v l. 1482-1565 a Jáchymem Zoubkem ze Zdětína v 2. pol. 16. stol. R. 1630 dostavěl Václav F. Eusebius Lobkovic druhé patro tvrze. Později užívána jako pivovar a bytový dům.
Hlavní obrázek místa
Jižní křídlo
Jižní křídlo tvrze.
© Petr Kolář, 06/2010
Přímo v Kurovicích můžete objevit takovouhle krásnou stavbu. (okres Kroměříž - zpustlá trojkřídlá goticko-renesanční tvrz, 6-8 km jihozápadně od Holešova)
14.11. 2002
turistické

Rekonstrukce

V současnosti probíhá rekonstrukce spolufinancovaná z Evropského fondu pro rozvoj venkova . V době naší návštěvy panoval uvnitř tvrze čilí ruch. Zřejmě bude i brzy zpřístupněna pro veřejnost.

Luděk Vláčil , 24.5. 2014

historie

Historie tvrze v Kurovicích

Tvrz se poprvé připomíná roku 1276, kdy byla lénem olomouckých biskupů. Tehdy se odtud psal Zášit z Kurovic, vladycký rod je v Kurovicích doložen již ve 2. polovině 13. století. Poslední dědičný vlastník Beneš Hus a jeho matka Gertruda prodali Kurovice roku 1339 olomouckému biskupovi Janovi. Kurovice byly poté manským statkem olomouckých biskupů, z nichž Jaroslav současně sloužil na Šternberku jako purkrabí. Ješek ze Šternberka se před rokem 1385 pod záminkou pohledávek vůči Jaroslavovi zmocnil tvrze a příslušného statku a roku 1390 mu ji biskup udělil lénem. Příslušnost Šternberků ke katolickému táboru měla za následek zničení tvrze husity v letech 1423-1424. Patrně byla rychle obnovena, neboť roku 1447, se již uvádí jako zámek. Tvrz byla znovu poničena v období Česko-uherských válkách. Roku 1482 přijali Kurovice od biskupa Stanislava Thurzy bratři Vilém, Kuneš a Jan z Vrchlabí. Vrchlabští se pustili roce 1499 do razantní přestavby…  číst dále

Zdroj: Martin Zvonek na www.kurovice.cz, 19.9. 2011

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Kurovice

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 Tlumačov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Količín
 Mysločovice
 Zámeček
 Kvasice
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Šachova synagoga
 pivovar
 židovský hřbitov
 Holešov
 smírčí kříž
 Žeranovice
 Přílepy
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Floriána
 Tečovice
 Otrokovice
 Dobrotice
 židovská radnice
 Starý pivovar
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 radnice
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Velké Těšany
 biskupská mincovna
 vrchnostenská sýpka
 Hrádek u Přílep
 Květná zahrada
 Kostelec u Holešova
 Louky
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Přestavlky
 Říkovice
 kostel sv. Jiří
 Postoupky
 kostel sv. Mikuláše
 Pohořelice
 Baťův mrakodrap
 Chropyně
 kostel Všech svatých
 Napajedla
 Napajedla
 Zlín
 Kyselovice
 Hradisko
 Dobrčice
 Křídlo
 Napajedla
 Budačina
 Panský mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 kaple
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 zvonice
 Horní Moštěnice
 Štulbach
 Zlín
 Chlum
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Švédské šance
 Slavkov pod Hostýnem
 Kojetín
 Záříčí
 kaple sv. Floriána
 Komínské skály
 statek Světlá
 Zdounky
 boží muka
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Floriána
 Zdounky
 Skalný
 Hostýn
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Bunč
 Chvalčov
 Na Salárně
 Chvalčov
 Roštín II
 Troubky
 Brdo
 Loukov
Základní informace místa
ID místa: 1305
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama