Pozdně gotická tvrz s vodním příkopem, renesančně přestavěná. Do konfiskací po Bílé hoře v majetku Berků z Dubé, potom přešla na Valdštejny. Objekt se nachází ve stejnojmenné vsi v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.
Hlavní obrázek místa
Kuřívody
tvrz
2003 ©Hana Kubikova
O datu založení tvrze se vedou dodnes domněnky. Zřejmě její nejstarší část pochází ze 13. století. Dnešní, téměř dokonalá čtvercová stavba se sevřeným nádvořím zachovává stav po renesanční přestavbě v letech 1600–1620. Byla obklopena vodním příkopem, dnes patrným jen zčásti. Dílčí úpravy a přestavby, hlavně snížení vstupní věže koncem 19. století určily stavbě dnešní tvář. Objekt svou polohou po dlouhá léta spadal do velkoplošného vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Zámek tím moc neutrpěl, ovšem více se změnila celá tvář vsi. Byly zbourány cenné historické stavby a vyrostly zde obludné vojenské objekty. Jak už to u VVP bývá, zaniklo množství okolních vesnic a tím i cenných historických budov. Na druhou stranu se díky armádě zachovaly v okolních lesích cenné přírodní celky. Od roku 1990 přestal VVP sloužit vojsku a polozapomenuté městečko Kuřívody se do dnešních dnů probouzí z divného snu. Tvrz, nebo chcete-li zámek, Kuřívody je v relativně dobrém stavu, po roce 2000 byly provedeny částečné opravy, objekt má novou střešní krytinu. Nachází se v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Pavel Jarý, 2.8. 2007
popis

Tvrz byla postavena někdy kolem roku 1400. V první fázi výstavby vznikla téměř dva metry silná obvodová hradba se vstupní hranolovou věží v čele a obdélný zřejmě patrový palác o rozměrech 10,5x24,5 metru. Okolo tvrze byl dodnes částečně dochovaný vodní příkop a valy. Ke konci 15. století bylo přistavěno severní křídlo. Další dvě kratší křídla nechal přistavět v konci 16. století Bohuchval. Většina místností byla zaklenuta valenými klenbami s hřebínky. Posledním zásadním zásahem do vzhledu tvrze bylo snesení vstupní věže v roce 1884 a na jejím místě zbudování vstupní brány s terasou. Dnes dvoupatrová tvrz má mansandrovou střechu a bosovaná nároží, přístup je po mostě přes příkop renesančním portálkem na malé nádvoří.

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

historie

Městečko při záhvozdské stezce založil zřejmě ve druhé polovině 13. století Hynek z Dubé. Poprvé je zmíněno v roce 1279 pod jménem Vristad jako místo s kostelem, které navštěvovala královna vdova Kunhuta vězněná na Bezdězi. V roce 1297 dostal Hynek Kuřívody od Václava II. do dědičného vlastnictví, jeho potomci se píší s predikátem Berkové z Dubé. O zdejším panském sídle je první zmínka až v roce 1415 v souvislosti s Václavem Berkou z Dubé, o tvzi se výslovně píše v roce 1454. Od počátku 16. století sídlí Berkové z Dubé spíše na okolních větších sídlech (Starý Bernštejn a Valečov) a význam kuřívodské tvrze pomalu klesá. V roce 1550 vyženil Jan Berka Bělou pod Bezdězem, ke které zdejší zboží připojil. Bohuchvalovi bylo panství po Bílé hoře zkonfiskováno a přešlo do rukou Albrechta z Valdštejna. Jeho potomkům (s výjimkou let 1634–1678) patřily Kuřívody až do roku 1945. V 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí tvrze
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000)
Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Šlapka
 Radechov
 kostel sv. Václava
 poustevna
 rozhledna Vrchbělá
 Bezděz
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 sloup Matky Boží
 Křída
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 mariánský sloup
 Ralsko
 železniční viadukt
 Stohánek
 Valdštejnsko
 Klůček
 mariánské sousoší
 Psí kostel
 Doksy
 Myšlín
 průrva Ploučnice
 kaple sv. Prokopa
 Hamerský špičák
 Maníkovice
 kaplička
 Děvín
 kostel sv. Zikmunda
 Nový Děvín
 Vartenberk
 socha Piety
 kostel sv. Vavřince
 most přes Jizeru
 Konvalinkový vrch
 Zásadka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Mnichovo Hradiště
 radnice
 kaple sv. Josefa
 výkkenková kaplička
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Zvířetice
 dům č. p. 234
 Hrdlořezy
 radnice
 Ovčácká kaplička
 barokní dům
 Pramen Tří svatých
 Josefův Důl
 Zákupy
 Blaschkeho vila
 mlýn Valenta
 Vrátenská hora
 Hlemýždí
 městský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 Houska
 pivovar
 Lobeč
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 Dobrá Voda 2
 kaple sv. Josefa
 Dobrá Voda 3
 jeskyně Boží hrob
 skalní kaple
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 kostel sv. Jiří
 Baba
 Studénka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 Obří hlava a Žába
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1259
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama