Původní panské sídlo tvořené gotickou kamennou dvoupatrovou věží, snad z 2. pol. 14. stol., přestavěno a rozšířeno ke konci 16. stol., za Ladislava ze Šternberka renesančně. Později sídlo přestavěno na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
V jižní stěně dobře patrny spáry ohraničující původní gotickou stavbu a renesnanční přístavbu.
© Luděk Pitter 04/2006
Asi dva kilometry severně od Plánice se nachází statek Kratice. Dostanete se tam po silnici II/187 z Plánice na Nepomuk. Asi 800 m za Plánici je odbočka ke statku Kratice. Statek s bývalou tvrzí stojí při úpatí severně se nacházejícího vrchu Buzrakova, nad údolím potoka Bradlavy. Vysoká palácová stavba bývalé tvrze zvaná někdy "Barbora" je vidět již z dálky, uprostřed statku. Při cestě na statek uvidíte vpravo v lesíku prosvítat torzo zříceniny bývalé panské sýpky, která byla dříve součástí statku. Tvrz stojí na soukromém pozemku statku, ale je dobře viditelná z cesty. Na statku si můžete zakoupit dobré kyselé zelí. Pokud byste chtěli navštívit i zříceninu sýpky vraťte se zpět na silnici II/187 a pokračujte směr Nepomuk do obce Kvasetice a hned na začátku obce před hřištěm se dáte pěšky polní cestou vlevo. Od silnice je to asi 300 m.
L.P., 9.4. 2006
historie

Popis kratické tvrze

Původně byla třípatrová budova tvrze o rozměrech 21 x 9,3 m, s nízkou valbovou střechou považována za renesanční novostavbu z konce 16. století. Poslední stavební průzkum však prokázal, že její vývoj bude složitější. Jádrem stavby je kamenná dvoupatrová gotická věž, čtvercového půdorysu o straně 9,3 m a síle zdiva 1,4 m, jejíž historie není dosud přesně objasněna. Věž byla ke konci 16. stol., za Ladislava ze Šternberka, renesančně přestavěna a rozšířena při západní straně přístavkem až na dvojnásobek zastavěné plochy. Podlahy gotické věže a renesanční přístavby nebyly v jedné rovině a renesanční prostory s gotickou věží byly propojeny dveřmi. Obdobně i přístavek na východní straně rozšířil původní věž o další tři metry a je snad ze stejné doby. Později při barokní přestavbě bylo bývalé panské sídlo přestavěno na sýpku, byly odstraněny příčky a přezděna všechna okna. V tomto vzhledu se původní tvrz dochovala…  číst dále

L.P. podle Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, II., Argo, 9.4. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Přízemí tvrze, Kratice, plán přízemí tvrze. Šikmými křížka značeno gotické zdivo, kolmými křížky renesanční zdivo, přetrhávaně pak zdivo hypoteticky renesnační. Kresba Jiřího Úlovce podle zaměření Vladimíra Švábka.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 130
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Plánice

Místa v okolí

 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Lovčice
 Němčice
 Habartice
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Zavlekov
 Obytce
 Žinkovy
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Měcholupy
 Ballymotte
 boží muka
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Mochtín
 Předslav
 Těšetiny
 Hradiště
 Boříkovy
 Mlázovy
 Poustevna
 Srbice
 kaple sv. Vojtěcha
 Prádlo
 Zelenohorská pošta
 Miřenice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Újezdec
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Sobětice
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Čejkovy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Luby
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 kostel sv. Michala
 Bílá věž
 městské opevnění
 Jindřichovice
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Lázně Letiny
 Ujčín
 Defurovy Lažany
 Újezd u Štěpánovic
 Kašovice
 Oselce
 Mokrosuky
 Lipová Lhota
 Budětice
 Malonice
 Štěpánovice
 kostel sv. Prokopa
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Podhůří
 štola Loreta
 Loreta
 Újezd
 kostel sv. Matěje
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Jiljí
 Kokšín
 radnice
 Životice
 Švihov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 boží muka
 fara
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Skála
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Červené Poříčí
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Prokopa
 Hořákov
 Březí
Kontaktní informace
Statek Kratice
Kvasetice 31
340 34 Plánice
Tel: +420 376 394 184
Základní informace místa
ID místa: 4118
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama