Původní panské sídlo tvořené gotickou kamennou dvoupatrovou věží, snad z 2. pol. 14. stol., přestavěno a rozšířeno ke konci 16. stol., za Ladislava ze Šternberka renesančně. Později sídlo přestavěno na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
V jižní stěně dobře patrny spáry ohraničující původní gotickou stavbu a renesnanční přístavbu.
© Luděk Pitter 04/2006
Asi dva kilometry severně od Plánice se nachází statek Kratice. Dostanete se tam po silnici II/187 z Plánice na Nepomuk. Asi 800 m za Plánici je odbočka ke statku Kratice. Statek s bývalou tvrzí stojí při úpatí severně se nacházejícího vrchu Buzrakova, nad údolím potoka Bradlavy. Vysoká palácová stavba bývalé tvrze zvaná někdy "Barbora" je vidět již z dálky, uprostřed statku. Při cestě na statek uvidíte vpravo v lesíku prosvítat torzo zříceniny bývalé panské sýpky, která byla dříve součástí statku. Tvrz stojí na soukromém pozemku statku, ale je dobře viditelná z cesty. Na statku si můžete zakoupit dobré kyselé zelí. Pokud byste chtěli navštívit i zříceninu sýpky vraťte se zpět na silnici II/187 a pokračujte směr Nepomuk do obce Kvasetice a hned na začátku obce před hřištěm se dáte pěšky polní cestou vlevo. Od silnice je to asi 300 m.
L.P., 9.4. 2006
historie

Popis kratické tvrze

Původně byla třípatrová budova tvrze o rozměrech 21 x 9,3 m, s nízkou valbovou střechou považována za renesanční novostavbu z konce 16. století. Poslední stavební průzkum však prokázal, že její vývoj bude složitější. Jádrem stavby je kamenná dvoupatrová gotická věž, čtvercového půdorysu o straně 9,3 m a síle zdiva 1,4 m, jejíž historie není dosud přesně objasněna. Věž byla ke konci 16. stol., za Ladislava ze Šternberka, renesančně přestavěna a rozšířena při západní straně přístavkem až na dvojnásobek zastavěné plochy. Podlahy gotické věže a renesanční přístavby nebyly v jedné rovině a renesanční prostory s gotickou věží byly propojeny dveřmi. Obdobně i přístavek na východní straně rozšířil původní věž o další tři metry a je snad ze stejné doby. Později při barokní přestavbě bylo bývalé panské sídlo přestavěno na sýpku, byly odstraněny příčky a přezděna všechna okna. V tomto vzhledu se původní tvrz dochovala…  číst dále

L.P. podle Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, II., Argo, 9.4. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Přízemí tvrze, Kratice, plán přízemí tvrze. Šikmými křížka značeno gotické zdivo, kolmými křížky renesanční zdivo, přetrhávaně pak zdivo hypoteticky renesnační. Kresba Jiřího Úlovce podle zaměření Vladimíra Švábka.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 130
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Plánice

Místa v okolí

 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Lovčice
 Němčice
 Habartice
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Zavlekov
 Obytce
 Žinkovy
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Měcholupy
 Ballymote
 boží muka
 Nalžovy
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Mochtín
 Předslav
 Těšetiny
 Hradiště
 Boříkovy
 Mlázovy
 Poustevna
 Srbice
 kaple sv. Vojtěcha
 Prádlo
 Zelenohorská pošta
 Miřenice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Sobětice
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Čejkovy
 židovský hřbitov
 Luby
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 kostel sv. Michala
 Bílá věž
 městské opevnění
 Jindřichovice
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Lázně Letiny
 Ujčín
 Defurovy Lažany
 Újezd u Štěpánovic
 Kašovice
 Oselce
 Mokrosuky
 Lipová Lhota
 Budětice
 Malonice
 Štěpánovice
 kostel sv. Prokopa
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Podhůří
 štola Loreta
 Loreta
 Újezd
 kostel sv. Matěje
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Jiljí
 Kokšín
 radnice
 Životice
 Švihov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 boží muka
 fara
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Skála
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Červené Poříčí
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Prokopa
 Hořákov
 Březí
Kontaktní informace
Statek Kratice
Kvasetice 31
340 34 Plánice
Tel: +420 376 394 184
Základní informace místa
ID místa: 4118
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama