Terénní relikty starší z hrušovských tvrzí nad soutokem Čertovky a Jizery pocházející zřejmě už ze 13. století. Je chráněna dvěma příkopy s valy. V držení rodu Hrušovských z Hrušova, později připojena k Brodcům.
Hlavní obrázek místa
Jádro tvrziště
Pohled přes val ohraničující vnitřní až 2 m hluboký příkop na jádro tvrziště
© Luděk Pitter 04/2007
K tvrzišti se dostanete nejsnáze po úvozové cestě začínající při severním okraji Hrušova. Cesta vede mezi poli a dovede vás až k začátku smíšeného lese, kde z ní odbočíte doprava na úzkou pěšinu, která vás dovede až k tvrzišti.
L.P., 19.5. 2007
popis

Starší hrušovské tvrziště je na ostrohu nad soutokem Čertůvky s Jizerou severovýchodně od centra obce. Je chráněno dvěma zalomenými šíjovými příkopy s valy, mezi nimiž je předhradí. Další upravená plošina je na ostrožně za samotným jádrem tvrze. Mladší tvrz stojící přímo ve vsi u poplužního dvora byla postavena ve 14. století a roku 1501 opatřena novou věží, k opevnění patřil i rybník. V 17. století došlo k barokní úpravě mohutné kamenné věžovité tvrze – změna počtu a velikosti podlaží, dostala novou mansardovou střechu s věžičkou, byla upravena i okna. Přízemí bylo valeně klenuté, zdivo bylo široké až 2,5 metru a podlaží spojovalo točité schodiště. V roce 1959 byla tato věž místo nutné rekonstrukce vyhozena do povětří a beze zbytku odstraněna (i přes protesty občanů).

Z. Fišera: Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum - Mladá Boleslav, Mladá Boleslav 2002, 18.5. 2007

historie

O obci je v pramenech poprvé zmínka v roce 1346, kdy se po ní psali bratři Bohuněk a Řehník z Hrušova. Dalším držitelem části obce byl i Milota z Rudce, předek Hrušovských z Hrušova, kteří ves vlastnili do konce 16. století. Po porážce stavovského povstání se v roce 1628 dostala obec do vlastnictví Jáchyma staršího Slavaty z Chlumu na Novém Stránově, později pak byla připojena k nedalekým Brodcům. V obci jsou známa dvě místa, kde dříve stávaly tvrze. Starší je asi kilometr od dnešní vsi na severovýchod. Charakter opevnění a velikost ukazuje spíše na menší hrad ze 13. století. Druhá, zřejmě mladší tvrz, stávala ve východní části obce v poplužním dvoře od 14. století.

Z. Fišera: Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum - Mladá Boleslav, Mladá Boleslav 2002, 18.5. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Skica půdorysu, Hrušov (Mladá Boleslav), skica půdorysu tvrziště nad Čertůvkou podle krokování v r. 1996. Kresba L. Svoboda.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 Strašnov
 kostel sv. Mikuláše
 Stránovský viadukt
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Horky nad Jizerou
 židovský hřbitov
 Krnsko
 kostel sv. Prokopa
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 Dražice
 Bezno
 Velké Horky
 Sovínky
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Syslov
 Niměřice
 Rácov
 Neuberk
 Rokytovec
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 židovský hřbitov
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 Vinařice
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 trojiční sloup
 Karmel
 dům č. p. 7
 radnice
 Dobrovice
 divadlo
 Dobrovická muzea
 starý hřbitov
 Velké Všelisy
 evangelický kostel
 Rožátovský mlýn
 Smilovice
 Struhy
 kaple sv. Jiljí
 Bratronice
 kostel sv. Anny
 Michalovice
 Kováň
 Slivínko
 Salačův sloup
 kostel sv. Barbory
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Kolomuty
 Husův sbor
 Masarykův most
 Pěčice
 Skalsko
 zvonička
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 evangelický kostel
 Vlkava
 Hrdlořezy
 pomník obětem války
 Volenovice
 Hradišť
 Josefův Důl
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Březno
 Bon Repos
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Baba
 Zvířetice
 pomník Helma
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Košátky
 Studénka
 mlýn Valenta
 Kostelní Hlavno
 větrný mlýn
 Sukorady
 kostel sv. Barbory
 Pomník Karla VI.
 Stránka
 Hlavenec
 Chvistonosy
 Lobeč
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Soleček
 Vrátenská hora
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 5247
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama