Tvrz založil v druhé pol. 13. stol. Hron z Náchoda. První písemná zmínka r. 1422. Za husitských válek se jí zmocnil Jan Kolda ze Žampachu. Poslední zmínky z r. 1462. Kolem r. 1500 se z ní stává svobodný dvůr, který na jejím místě stojí dodnes.
Hlavní obrázek místa
svobodný dvůr na místě tvrze
© Milan Caha 08/2008
Počátky Hronova souvisejí s kolonizací, kterou směrem k severu prováděl v druhé polovině 13. století pan Hron z Náchoda z rodu Načeraticů. Ten za své služby Václavu I. obdržel území od strážného hradu na vrchu Homolce u Náchoda až k soutoku Olšavky s Metují. Na ochranu nově nabytého území zde pravděpodobně založil na břehu Metuje vodní tvrz. Tu pak propůjčoval svým služebníkům výměnou za povinnost manské služby při ochráně náchodského panství od severu. Hronovi potomci vlastnili panství do roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský věnoval Hynkovi z Dubé. Za jeho vlády, v roce 1359, se poprvé v písemných pramenech objevuje Hronov. Hynek z Dubé držel Náchodsko do roku 1392. Dalším vlastníkem byl Jetřich z Janovic. Jako odúmrť připadlo panství roku 1412 králi Václavu IV., který jej obratem přenechal Jindřichovi Leflovi z Lažan. Lefl vyměnil roku 1414 Náchodské panství s Bočkem z Kunštátu a Poděbrad. Z vlastníků hronovské tvrze je jako první uváděn Matěj z Vlčnova, který držel Hronov kolem roku 1422. Za husitských válek se panství i s hronovskou tvrzí zmocnil husitský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Na tvrzi poté sídlil jeho bratr Ivan, který se pak psal Ivan z Hronova. V roce 1456 dobyl tvrz, kde sídlili Koldové ze Žampachu, zemský správce Jiří z Kunštátu a z Poděbrad a vyhnal loupeživé Koldy do Polska. Poslední zmínky o hronovské tvrzi jsou z roku 1462. Mezi lety 1487–1497 se z ní stává svobodný dvůr. Ten na jejím místě ve své podobě z 18. století stojí dodnes. Jedná se o roubený, památkově chráněný objekt, označovaný jako dvůr Jirásků-Dvorských. Valy a příkopy byly rozvezeny na samém konci 19. století.
Milan Caha (zdroj: Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 34. Politický okres náchodský, Praha 1910, Hladký, L.: Hronov a jeho muzeum, 2. vyd. Náchod 1997, Encyklopedie českých tvrzí 1, Argo, Praha 2005), 17.12. 2008
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Náchod
 vojenský hřbitov
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 Bludné skály
 Homolka
 zvonice
 Samaritánka
 Dobrošov
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 pomník jízdy
 Studnice
 Vízmburk
 Červená Hora
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Pánův kříž
 Skály
 Skály
 Machovský kříž
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 Babiččino údolí
 štola Kateřina
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Dinopark Karlów
 Ratibořice
 Velká Hejšovina
 Hrad u Božanova
 Velké Svatoňovice
 Koldovka
 Sendraž
 Fort Karola
 Žaltman
 vojenský hřbitov
 Teplice nad Metují
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Radvanice
 Střmen
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Frymburk
 vodní nádrž Rozkoš
 kalvárie
 Homole
 Hampelův sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Chvalkovice
 fara
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 kostel sv. Barbory
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
 Zvole
Základní informace místa
ID místa: 7147
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama