Tvrz založil v druhé pol. 13. stol. Hron z Náchoda. První písemná zmínka r. 1422. Za husitských válek se jí zmocnil Jan Kolda ze Žampachu. Poslední zmínky z r. 1462. Kolem r. 1500 se z ní stává svobodný dvůr, který na jejím místě stojí dodnes.
Hlavní obrázek místa
svobodný dvůr na místě tvrze
© Milan Caha 08/2008
Počátky Hronova souvisejí s kolonizací, kterou směrem k severu prováděl v druhé polovině 13. století pan Hron z Náchoda z rodu Načeraticů. Ten za své služby Václavu I. obdržel území od strážného hradu na vrchu Homolce u Náchoda až k soutoku Olšavky s Metují. Na ochranu nově nabytého území zde pravděpodobně založil na břehu Metuje vodní tvrz. Tu pak propůjčoval svým služebníkům výměnou za povinnost manské služby při ochráně náchodského panství od severu. Hronovi potomci vlastnili panství do roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský věnoval Hynkovi z Dubé. Za jeho vlády, v roce 1359, se poprvé v písemných pramenech objevuje Hronov. Hynek z Dubé držel Náchodsko do roku 1392. Dalším vlastníkem byl Jetřich z Janovic. Jako odúmrť připadlo panství roku 1412 králi Václavu IV., který jej obratem přenechal Jindřichovi Leflovi z Lažan. Lefl vyměnil roku 1414 Náchodské panství s Bočkem z Kunštátu a Poděbrad. Z vlastníků hronovské tvrze je jako první uváděn Matěj z Vlčnova, který držel Hronov kolem roku 1422. Za husitských válek se panství i s hronovskou tvrzí zmocnil husitský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Na tvrzi poté sídlil jeho bratr Ivan, který se pak psal Ivan z Hronova. V roce 1456 dobyl tvrz, kde sídlili Koldové ze Žampachu, zemský správce Jiří z Kunštátu a z Poděbrad a vyhnal loupeživé Koldy do Polska. Poslední zmínky o hronovské tvrzi jsou z roku 1462. Mezi lety 1487–1497 se z ní stává svobodný dvůr. Ten na jejím místě ve své podobě z 18. století stojí dodnes. Jedná se o roubený, památkově chráněný objekt, označovaný jako dvůr Jirásků-Dvorských. Valy a příkopy byly rozvezeny na samém konci 19. století.
Milan Caha (zdroj: Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 34. Politický okres náchodský, Praha 1910, Hladký, L.: Hronov a jeho muzeum, 2. vyd. Náchod 1997, Encyklopedie českých tvrzí 1, Argo, Praha 2005), 17.12. 2008

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 Na Signálu
 Na Větrné horce
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Náchod
 vojenský hřbitov
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 Bludné skály
 Homolka
 zvonice
 Samaritánka
 Dobrošov
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 pomník jízdy
 Studnice
 Vízmburk
 Červená Hora
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Pánův kříž
 Skály
 Skály
 Machovský kříž
 Žernovská rozhledna
 Belver
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 Čáp
 Staré bělidlo
 štola Kateřina
 Babiččino údolí
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Dinopark Karlów
 Ratibořice
 Velká Hejšovina
 Na Vartě
 Raubeschloss
 Koldovka
 Velké Svatoňovice
 Sendraž
 Žaltman
 vojenský hřbitov
 Fort Karola
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Turyň
 Teplice nad Metují
 Dřevěnka
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Střmen
 Radvanice
 Barunčina škola
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Šibeník
 Malá Skalice
 Frymburk
 vodní nádrž Rozkoš
 kalvárie
 Homole
 Feistův kopec
 Hampelův sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 fara
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Chvalkovice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 kostel sv. Barbory
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
 Zvole
Základní informace místa
ID místa: 7147
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama