Tvrz založil v druhé pol. 13. stol. Hron z Náchoda. První písemná zmínka r. 1422. Za husitských válek se jí zmocnil Jan Kolda ze Žampachu. Poslední zmínky z r. 1462. Kolem r. 1500 se z ní stává svobodný dvůr, který na jejím místě stojí dodnes.
Hlavní obrázek místa
svobodný dvůr na místě tvrze
© Milan Caha 08/2008
Počátky Hronova souvisejí s kolonizací, kterou směrem k severu prováděl v druhé polovině 13. století pan Hron z Náchoda z rodu Načeraticů. Ten za své služby Václavu I. obdržel území od strážného hradu na vrchu Homolce u Náchoda až k soutoku Olšavky s Metují. Na ochranu nově nabytého území zde pravděpodobně založil na břehu Metuje vodní tvrz. Tu pak propůjčoval svým služebníkům výměnou za povinnost manské služby při ochráně náchodského panství od severu. Hronovi potomci vlastnili panství do roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský věnoval Hynkovi z Dubé. Za jeho vlády, v roce 1359, se poprvé v písemných pramenech objevuje Hronov. Hynek z Dubé držel Náchodsko do roku 1392. Dalším vlastníkem byl Jetřich z Janovic. Jako odúmrť připadlo panství roku 1412 králi Václavu IV., který jej obratem přenechal Jindřichovi Leflovi z Lažan. Lefl vyměnil roku 1414 Náchodské panství s Bočkem z Kunštátu a Poděbrad. Z vlastníků hronovské tvrze je jako první uváděn Matěj z Vlčnova, který držel Hronov kolem roku 1422. Za husitských válek se panství i s hronovskou tvrzí zmocnil husitský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Na tvrzi poté sídlil jeho bratr Ivan, který se pak psal Ivan z Hronova. V roce 1456 dobyl tvrz, kde sídlili Koldové ze Žampachu, zemský správce Jiří z Kunštátu a z Poděbrad a vyhnal loupeživé Koldy do Polska. Poslední zmínky o hronovské tvrzi jsou z roku 1462. Mezi lety 1487–1497 se z ní stává svobodný dvůr. Ten na jejím místě ve své podobě z 18. století stojí dodnes. Jedná se o roubený, památkově chráněný objekt, označovaný jako dvůr Jirásků-Dvorských. Valy a příkopy byly rozvezeny na samém konci 19. století.
Milan Caha (zdroj: Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 34. Politický okres náchodský, Praha 1910, Hladký, L.: Hronov a jeho muzeum, 2. vyd. Náchod 1997, Encyklopedie českých tvrzí 1, Argo, Praha 2005), 17.12. 2008
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 Na Signálu
 Na Větrné horce
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Náchod
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 vojenský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 Bludné skály
 Homolka
 zvonice
 Samaritánka
 Dobrošov
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 pomník jízdy
 Studnice
 Vízmburk
 Červená Hora
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Pánův kříž
 Skály
 Skály
 Machovský kříž
 Žernovská rozhledna
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 Čáp
 Staré bělidlo
 štola Kateřina
 Babiččino údolí
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Dinopark Karlów
 Ratibořice
 Velká Hejšovina
 Hrad u Božanova
 Koldovka
 Velké Svatoňovice
 Sendraž
 Žaltman
 vojenský hřbitov
 Fort Karola
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Teplice nad Metují
 Dřevěnka
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Radvanice
 Střmen
 Barunčina škola
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Šibeník
 socha Barunky
 Malá Skalice
 Frymburk
 vodní nádrž Rozkoš
 kalvárie
 Homole
 Hampelův sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 fara
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Chvalkovice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 kostel sv. Barbory
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
 Zvole
Základní informace místa
ID místa: 7147
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama