Tvrz založil v druhé pol. 13. stol. Hron z Náchoda. První písemná zmínka r. 1422. Za husitských válek se jí zmocnil Jan Kolda ze Žampachu. Poslední zmínky z r. 1462. Kolem r. 1500 se z ní stává svobodný dvůr, který na jejím místě stojí dodnes.
Hlavní obrázek místa
svobodný dvůr na místě tvrze
© Milan Caha 08/2008
Počátky Hronova souvisejí s kolonizací, kterou směrem k severu prováděl v druhé polovině 13. století pan Hron z Náchoda z rodu Načeraticů. Ten za své služby Václavu I. obdržel území od strážného hradu na vrchu Homolce u Náchoda až k soutoku Olšavky s Metují. Na ochranu nově nabytého území zde pravděpodobně založil na břehu Metuje vodní tvrz. Tu pak propůjčoval svým služebníkům výměnou za povinnost manské služby při ochráně náchodského panství od severu. Hronovi potomci vlastnili panství do roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský věnoval Hynkovi z Dubé. Za jeho vlády, v roce 1359, se poprvé v písemných pramenech objevuje Hronov. Hynek z Dubé držel Náchodsko do roku 1392. Dalším vlastníkem byl Jetřich z Janovic. Jako odúmrť připadlo panství roku 1412 králi Václavu IV., který jej obratem přenechal Jindřichovi Leflovi z Lažan. Lefl vyměnil roku 1414 Náchodské panství s Bočkem z Kunštátu a Poděbrad. Z vlastníků hronovské tvrze je jako první uváděn Matěj z Vlčnova, který držel Hronov kolem roku 1422. Za husitských válek se panství i s hronovskou tvrzí zmocnil husitský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Na tvrzi poté sídlil jeho bratr Ivan, který se pak psal Ivan z Hronova. V roce 1456 dobyl tvrz, kde sídlili Koldové ze Žampachu, zemský správce Jiří z Kunštátu a z Poděbrad a vyhnal loupeživé Koldy do Polska. Poslední zmínky o hronovské tvrzi jsou z roku 1462. Mezi lety 1487–1497 se z ní stává svobodný dvůr. Ten na jejím místě ve své podobě z 18. století stojí dodnes. Jedná se o roubený, památkově chráněný objekt, označovaný jako dvůr Jirásků-Dvorských. Valy a příkopy byly rozvezeny na samém konci 19. století.
Milan Caha (zdroj: Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 34. Politický okres náchodský, Praha 1910, Hladký, L.: Hronov a jeho muzeum, 2. vyd. Náchod 1997, Encyklopedie českých tvrzí 1, Argo, Praha 2005), 17.12. 2008
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 Na Signálu
 Na Větrné horce
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Náchod
 vojenský hřbitov
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 Bludné skály
 Homolka
 zvonice
 Samaritánka
 Dobrošov
 Dobrošov
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 pomník jízdy
 Studnice
 Vízmburk
 Červená Hora
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Pánův kříž
 Skály
 Skály
 Machovský kříž
 Žernovská rozhledna
 Belver
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 Čáp
 Staré bělidlo
 štola Kateřina
 Babiččino údolí
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Dinopark Karlów
 Ratibořice
 Velká Hejšovina
 Na Vartě
 Raubeschloss
 Koldovka
 Velké Svatoňovice
 Sendraž
 Žaltman
 vojenský hřbitov
 Fort Karola
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Turyň
 Teplice nad Metují
 Dřevěnka
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Střmen
 Radvanice
 Barunčina škola
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Šibeník
 Malá Skalice
 Frymburk
 vodní nádrž Rozkoš
 kalvárie
 Homole
 Feistův kopec
 Hampelův sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 fara
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Chvalkovice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 kostel sv. Barbory
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
 Zvole
Základní informace místa
ID místa: 7147
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama