Dvoupatrová renesanční tvrz s mansardovou střechou, připomínaná r. 1524 za Hostišovských z Jelenova; po r. 1646 i se vsí součástí drahenického panství. R. 1771 získala po přestavbě na sýpku současnou podobu. Místy patrná psaníčková sgrafita.
Hlavní obrázek místa
Budova tvrze ze silnice od severozápadu
© Filip Matoušek 07/2006
Ves Hostišovice s renesanční tvrzí dochovanou v areálu panského dvora leží v krásné jihočeské krajině, asi 8 km severoseverovýchodně od Blatné a jen o něco málo blíže od Březnice. V okolí jsou ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku a spousta krásných rybníků a lesů, vhodných pro houbaření. Zároveň tu najdete i další historicky zajímavá místa: tvrz v Uzeničkách, hrad Křikavu nebo ves Černívsko. Kromě autobusu je možné se do Hostišovic dostat pěšky od nádraží v Bělčicích (po silnici) či po turistických značkách z Hudčic a Koupě.
Filip Matoušek, 2.8. 2006
historie

Historie a popis tvrze

První zmínky o vsi se objevují v letech 1353 až 1396, kdy byla majetkem Ruperta z Hostišovic, příbuzného pánů z Dornštejna, sídlících tehdy na nedaleké Křikavě. Na konci 14. století se připomínají Jan a Dobeš, pravděpodobně Rupertovi synové. Roku 1418 se jako majitel na Hostišovicích uvádí Jindřich z Lažan, poté však historické zprávy o vývoji majetkových vztahů ve vsi po zbytek století mlčí; až roku 1524 prodávají Barbora a Eliška z rodu Hostišovských z Jelenova ves a tvrz s dvorem Jindřichovi Koupskému z Břízy. V první polovině 17. století patřilo panství Běšínským z Běšin, od nichž jej roku 1646 koupil majitel sousedních Drahenic Adam Hynek Tluksa z Vrabí. Hostišovice tak pozbyly samostatnosti a tvrz přestala být panským sídlem. Roku 1771 byla pak přestavěna na sýpku a v této podobě se dochovala dodnes. Tvrz najdete v severní frontě bývalého panského dvora při silnici na Bělčice…  číst dále

© J. Slavík a L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 2.8. 2006

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Hostišovice

Místa v okolí

 Uzeničky
 Křikava
 Draheničky
 Drahenice
 radnice
 socha sv. Barbory
 Ženatý dub
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 židovské ghetto
 Březnice
 synagoga
 pivovar Herold
 Buzice
 Kosatínský viklan
 Boudy u Čimelic
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 kostel sv. Klimenta
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 Myslín
 Blatná
 Mirovice
 židovský hřbitov
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hrochův Hrádek
 Horosedly
 výklenková kaple
 Rakovice
 Škvořetice
 Dolní Nerestce
 Vintíř
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 kostel sv. Jiljí
 Čimelice
 Čimelice
 empírový most
 Tchořovice
 Strážovice
 Lnáře
 Starosedlský Hrádek
 Lety
 Cerhonice
 Tochovice
 Karlov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zalužany
 Sedlice
 Čekanice
 Starý Smolivec
 Pole
 Třemšín
 Třemšín
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Chraštice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Záboří
 Kadov
 boží muka
 Kožlí
 Bratronice
 Hengst
 Pětnice
 Varvažov
 Bukovany
 kostel sv. Ondřeje
 Zbenice
 Šamonice
 židovský hřbitov
 Rtišovice
 Vráž
 Čížová
 Smolotely
Základní informace místa
ID místa: 4478
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama