Dochované tvrziště po menši ze dvou tvrzí v Holohlavech, vznikla pravděpodobně na přelomu 14. a 15. století. Zaniká koncem 15. století připojením panství Haškem Střížkem z Lužan ke Smiřicím.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2010
Tvrziště se nachází mezi dvorem a železniční tratí na Jaroměř, přes trať, na úrovni strážního domku je nepatrná mokřina, za níž se nachází vlastní tvrziště, jež je součást smetiště.
Petr Nožička, 14.7. 2010
historie

V Holohlavech se dochovaly terénní pozůstatky jedné ze dvou tvrzí. První ležela v zahradě čp. 1 holohlavského děkanství a zasahovala až do míst nynějšího hospodářského dvora. Pozůstatky druhé jsou v prostoru skládky mezi hospodářským dvorem a železniční tratí. Tvrz byla pravděpodobně chráněna vodou. První zmínka o Holohlavech je z roku 1318, kdy byly v držení Půty z Pardubic a bratrů Jana a Miroslava z Holohlav. Později je zde zmiňován Olkmar z Holohlav, který umírá v roce 1365 a zanechává po sobě několik synů. V letech 1360–1380 je zde připomínán jeho syn Jan a v letech 1365–1395 Beneš, který poté odchází na Černožice. Též jsou zde zmiňováni M. Hrabiše (umírá roku 1380) a Matěj Hrachovec v letech 1380–1407. V této době, kdy jsou Holohlavy rozděleny mezi několik majitelů, pravděpodobně vznikla druhá tvrz. Jan z Holohlav měl syna Olkmara, který zřejmě vlastnil starší tvrz v letech…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992,, 6.7. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Holohlavy

Místa v okolí

 Smiřice
 Rodov
 Habřina
 Újezd
 Vražba
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Stanislava
 Velichovky
 pevnost Josefov
 Kalthaus
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Neděliště
 Hořenice
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Dubenec
 Hankův rodný dům
 městský hřbitov
 Chotěborky - VPZ
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Velký Vřešťov
 Chlum
 Velký Vřešťov
 Zvole
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Zikmunda
 Kuks
 muzeum
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Libníkovice
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 sbor kněze Ambrože
 Žireč
 kostel sv. Anny
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Veselice
 Velehrádek
 Nový Dvůr
 Sviništany
 Dohalice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Marka
 synagoga
 Velká Bukovina
 Stěžery
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Velký Třebešov
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Jeřice
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiljí
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Bílé Poličany
 městské opevnění
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Chvalkovice
 zvonice
 kostel Božího Těla
 židovský hřbitov
 Podorlický skanzen
 Zátluky
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vodní nádrž Rozkoš
 Pustohrad u Hořic
 Očelice
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 vojenský hřbitov
 Miletín
 Hrádek u Nechanic
 Koldovka
 Ratibořice
 Libčany
 Šluspárk
 Libčany
 Dubno
 Babiččino údolí
 Turyň
 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 9216
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama