Pozůstatky mladší tvrze v prostoru někdejšího dolního statku v Habarticích, změněné v 18. století na sídlo správce poplužního dvora (dnes č. p. 29). Dolní statek původně sloužil jako sídlo manů frýdlantských pánů. Ti jej získali do plného vlastnictví roku 1712.
Hlavní obrázek místa
Dům č. p. 29 od severovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011

Mladší tvrz dolního statku v Habarticích

Habartice (Ebersdorf) byly od 14. století sídlem manů frýdlantských pánů. Ve vsi bývaly dva manské statky: horní u domu bývalého č. p. 79 (zaniklý) a dolní v těsné blízkosti dnešní česko-polské hranice. Z areálu dolního statku se dochovaly pozůstatky dvou tvrzí: starší v domě dnešního popisného čísla 22 (rychtářský dům, zachovány sklepy v jižní části), mladší v č. p. 29 (poplužní dvůr, klenuté přízemí a arkády). Manské vlastnictví Habartic trvalo do roku 1712. Vystřídaly se zde rody Černousů (Tschernhausenů), Bindemannů, Radewitzů a Hobergů. V uvedeném roce léno vykoupil Wenzel von Gallas. Objekty poté sloužily potřebám správy obce a statku. Z mladší tvrze se dochovaly prostory přízemí v domě č. p. 29 (dnes prázdný) včetně arkád na východní straně, zbytek objektu je novodobý, pravděpodobně z 19. století. Po roce 1990 prošel divokou privatizací, dnes je prázdný, a nepřístupný.
Ivan Grisa, dle Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, in Castellologica Bohemica 7, 7.7. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze
© Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000
Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Habartice

Místa v okolí

 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Černousy
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Andělka
 kostel sv. Anny
 Pohanské kameny
 Dolní Oldříš
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 kostel Všech svatých
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 panský dům
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 evangelický kostel
 nová synagoga
 Klingerova vila
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Biblický dům
 radnice
 Reichenbašská věž
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mausoleum
Základní informace místa
ID místa: 10296
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama