Zříceniny staré tvrze asi 1 km jižně od Dubence v lokalitě Zámecký vrch na ostrohu nad soutokem Libotovského potoku a Hustířanky nedaleko Vilantic.
Hlavní obrázek místa
Čelo
Pohled na terénní depresi v čele dispozice a šíjový příkop.
© koalix, 04/2009
Kozamberk se nachází JJV od vsi Dubenec u Dvora Králové nad Labem na ostrohu Zámeckého vrchu. Místo je nejlépe přístupné z cesty vedoucí kolem čp. 139 (bývalý mlýn kdysi zvaný Kalinovec). K určení polohy přispěla mapa KČT č. 23 vydaná r. 2002. Objekt byl přibližně oválného tvaru.Dochoval se hluboký příkop a jeden val. V jádru stála budova a u brány snad věž (v těchto místech jsou patrné propadliny). Na severní straně jádra jsme objevili čerstvý výkop o rozměrech 250 x 40 x 60 cm, který odkryl část původního zdiva. Jedná se určitě o nepovolený archeologický průzkum. Byla provedena fotodokumentace celého objeku včetně výkopu (26. 12. 2003). Zaměření, nákresy a povrchový sběr artefaktů bude provedeno na jaře 2004.
Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), 7.1. 2004
popis

Jednodílná trojúhelníková dispozice zaujala konec ploché ostrožny oddělené od její zbývající části šíjovým příkopem s předhozeným drobným valem přecházejícím po obou stranách v menší boční příkop opět zajištěný valem, jež se na konci ztrácí. V severozápadní části jsou patrné stopy zástavby. Zhruba v polovině čela se nachází terénní deprese, snad stopy po přístupu. Úlomky malty registrované jak v prostoru budovy při severozápadní straně, tak v zadní části a i při druhé jihozápadní boční straně dovolují vyvozovat, mimo vlastní zděnou stavbu paláce, závěr o na maltu zděné obvodové hradbě.

koalix, 5.4. 2009

historie

Tvrz či malý hrádek patřila jedné větvi rodu vladyků z Dubence. Její existenci lze předpokládat v době života bratí Kordulů (Vaněk a Ctibor) na počátku 2. pol. 14. století. V roce 1395 byl pánem na tvrzi Věnek Dubence. Po jeho smrti ji vlastnil Přibík z Dubence. Jeho nástupce Vaněk Kordule z Dubence (1426). Buďto on a nebo jeho nástupce se stal spojencem známého zemského škůdce Jana Koldy ze Žampachu a Náchoda. Proto vojenská hotovost Hradeckého kraje pod vedením Jetřicha z Miletínka dobyla 10 .6. 1441 tvrz a rozbořila ji. V 80. letech 18. století se tvrz stala středem pozornosti vojáků, kteří se v době stavby Josefovské pevnosti usídlili různě po vsích. Ti se snažili najít vybájený poklad a tak zbytky tvrze rozvrtali a přehrabali.

Markéta MAierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), čerpáno z: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku díl VI., 7.1. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště podle L. Svobody
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Chotěborky - VPZ
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Velichovky
 Velký Vřešťov
 Vražba
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Velehrádek
 Betlém u Kuksu
 Rodov
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Bílé Poličany
 Kuks
 Holohlavy
 synagoga
 Hořenice
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 děkanství
 Wenkeův dům
 Zátluky
 Bergerův dvůr
 Smiřice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Jeřice
 městský hřbitov
 pevnost Josefov
 Neděliště
 zvonice
 Chlum
 Miletín
 Pustohrad u Hořic
 Šluspárk
 Les Království
 Dohalice
 Hořice
 Světí
 Újezd
 kostel sv. Ondřeje
 Zvole
 Hořice
 Hořice
 synagoga
 Velká Bukovina
 radnice
 židovský hřbitov
 Kalthaus
 Stračov
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 Stračov
 Chvalkovice
 kostel Všech svatých
 Hrad u Bezníka
 Bašnice
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Přím
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Zikmunda
 Hrádek u Vřesníka
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Libníkovice
 mariánský sloup
 Pecka
Základní informace místa
ID místa: 7639
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama