Zříceniny staré tvrze asi 1 km jižně od Dubence v lokalitě Zámecký vrch na ostrohu nad soutokem Libotovského potoku a Hustířanky nedaleko Vilantic.
Hlavní obrázek místa
Čelo
Pohled na terénní depresi v čele dispozice a šíjový příkop.
© koalix, 04/2009
Kozamberk se nachází JJV od vsi Dubenec u Dvora Králové nad Labem na ostrohu Zámeckého vrchu. Místo je nejlépe přístupné z cesty vedoucí kolem čp. 139 (bývalý mlýn kdysi zvaný Kalinovec). K určení polohy přispěla mapa KČT č. 23 vydaná r. 2002. Objekt byl přibližně oválného tvaru.Dochoval se hluboký příkop a jeden val. V jádru stála budova a u brány snad věž (v těchto místech jsou patrné propadliny). Na severní straně jádra jsme objevili čerstvý výkop o rozměrech 250 x 40 x 60 cm, který odkryl část původního zdiva. Jedná se určitě o nepovolený archeologický průzkum. Byla provedena fotodokumentace celého objeku včetně výkopu (26. 12. 2003). Zaměření, nákresy a povrchový sběr artefaktů bude provedeno na jaře 2004.
Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), 7.1. 2004
popis

Jednodílná trojúhelníková dispozice zaujala konec ploché ostrožny oddělené od její zbývající části šíjovým příkopem s předhozeným drobným valem přecházejícím po obou stranách v menší boční příkop opět zajištěný valem, jež se na konci ztrácí. V severozápadní části jsou patrné stopy zástavby. Zhruba v polovině čela se nachází terénní deprese, snad stopy po přístupu. Úlomky malty registrované jak v prostoru budovy při severozápadní straně, tak v zadní části a i při druhé jihozápadní boční straně dovolují vyvozovat, mimo vlastní zděnou stavbu paláce, závěr o na maltu zděné obvodové hradbě.

koalix, 5.4. 2009

historie

Tvrz či malý hrádek patřila jedné větvi rodu vladyků z Dubence. Její existenci lze předpokládat v době života bratí Kordulů (Vaněk a Ctibor) na počátku 2. pol. 14. století. V roce 1395 byl pánem na tvrzi Věnek Dubence. Po jeho smrti ji vlastnil Přibík z Dubence. Jeho nástupce Vaněk Kordule z Dubence (1426). Buďto on a nebo jeho nástupce se stal spojencem známého zemského škůdce Jana Koldy ze Žampachu a Náchoda. Proto vojenská hotovost Hradeckého kraje pod vedením Jetřicha z Miletínka dobyla 10 .6. 1441 tvrz a rozbořila ji. V 80. letech 18. století se tvrz stala středem pozornosti vojáků, kteří se v době stavby Josefovské pevnosti usídlili různě po vsích. Ti se snažili najít vybájený poklad a tak zbytky tvrze rozvrtali a přehrabali.

Markéta MAierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), čerpáno z: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku díl VI., 7.1. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště podle L. Svobody
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Chotěborky - VPZ
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Velichovky
 Velký Vřešťov
 Vražba
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Velehrádek
 Betlém u Kuksu
 Rodov
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Bílé Poličany
 Kuks
 Holohlavy
 synagoga
 nová radnice
 Hořenice
 staré děkanství
 stará radnice
 kostel sv. Stanislava
 děkanství
 městské opevnění
 Wenkeův dům
 Bergerův dvůr
 Zátluky
 Smiřice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Jeřice
 městský hřbitov
 pevnost Josefov
 Neděliště
 zvonice
 Chlum
 Miletín
 Pustohrad u Hořic
 Šluspárk
 Les Království
 Dohalice
 Světí
 Újezd
 Hořice
 kostel sv. Ondřeje
 Zvole
 synagoga
 Velká Bukovina
 Hořice
 Hořice
 radnice
 židovský hřbitov
 Kalthaus
 Stračov
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 Stračov
 Chvalkovice
 kostel Všech svatých
 Hrad u Bezníka
 Bašnice
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Přím
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Zikmunda
 Hrádek u Vřesníka
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Libníkovice
 mariánský sloup
 Pecka
Základní informace místa
ID místa: 7639
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama