Bývalá vodní tvrz ze 14. století východně od centra Dašic. Zachovány gotické sklepy, renesanční přízemí je zděné, vzadu ze dvěma opěráky. První patro dřevěné a omítnuto.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz od silnice
© Petr Nožička, 06/2009
Majitel objektu, kterého jsem chytl na zahradě, byl velmi ochotný a pustil mě na zahradu a díky tomu jsem nafotil objekt i z boku a zezadu.
Petr Nožička , 24.6. 2009
popis

Z původní gotické tvze se zachovaly pouze sklepy v nynější, zřejmě renesanční stavbě, tvz. správcovského domu, které stojí ve východní části tvrziště. Přízemí bylo původně hrázděné, později vyzděno. První patro je dřevěné a omítnuté. Příkop se nejlépe zachoval na severovýchodní straně, kde je stále podmáčená propadlina.

Ivka (Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl., Argo, Praha 2003), 21.8. 2009

historie

Ves Dašice se poprvé připomíná r. 1318, kdy zde sídlil Blažej z Dašic. V r. 1332 je uváděn jeho potomek Bohuslav. Kolem r. 1398, kdy je již doložena tvrz, prodal Budiš z Dašic panství Mikulášovi z Barchova, jehož potomci zde sídlili až do začátku 16. století. Mikuláš je prvním známým předkem rodu Barchovských z Dašic. V r. 1360 byl jako člen královské kanceláře Karla IV. na papežském dvoře v Avignonu. Jeho erb (kohout) je vytesán mezi jinými ve znakové síni na hradě Laufu u Norimberka. Psával se původně po tvrzi Orlu u Chrudimi a zemřel před r. 1504. Barchovští se účastnili aktivně veřejného dění. Mikulášův syn téhož jména byl r. 1421 na čáslavském sněmu zvolen jedním z dvaceti zemských správců. R. 1507 prodal Čeněk z Dašic dašické panství Vilémovi z Pernštejna, který je připojil k pardubickému panství. Od té doby tvrz sloužila jen hospodářským a správním účelům velkostatku a písemné prameny se již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 21.8. 2009

Půdorys místa

Půsorys přízemí (vlevo) a 1. patra správcovského domu , podle L. Svobody z r. 1992 s vyznačením roubených stěn.
© Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl., Argo, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Dašice

Místa v okolí

 vila Josefa Vosáhla
 Malý akvadukt
 Slepotice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 Bořice
 Úhřetice
 Holice
 Vejvanovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Neulust
 Březovice
 akvadukt na Židově
 Nemošice
 Chvojenec
 Topol
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Ráby
 Kunětická Hora
 Hradce
 Nabočany
 Ráby
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 automatické mlýny
 Chroustovice
 městské opevnění
 Zelená brána
 krematorium
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Rosice
 Rosice
 Medlešice
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Radhošť
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Slatiňany
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Borohrádek
 boží muka
 Kočičí hrádek
 Popovec
 restaurace Monaco
 Bára
 Jahůdka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Pěšice
 Domoradice
 požární hláska
 Stolany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Libišany
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 7951
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama