Bývalá vodní tvrz ze 14. století východně od centra Dašic. Zachovány gotické sklepy, renesanční přízemí je zděné, vzadu ze dvěma opěráky. První patro dřevěné a omítnuto.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz od silnice
© Petr Nožička, 06/2009
Majitel objektu, kterého jsem chytl na zahradě, byl velmi ochotný a pustil mě na zahradu a díky tomu jsem nafotil objekt i z boku a zezadu.
Petr Nožička , 24.6. 2009
popis

Z původní gotické tvze se zachovaly pouze sklepy v nynější, zřejmě renesanční stavbě, tvz. správcovského domu, které stojí ve východní části tvrziště. Přízemí bylo původně hrázděné, později vyzděno. První patro je dřevěné a omítnuté. Příkop se nejlépe zachoval na severovýchodní straně, kde je stále podmáčená propadlina.

Ivka (Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl., Argo, Praha 2003), 21.8. 2009

historie

Ves Dašice se poprvé připomíná r. 1318, kdy zde sídlil Blažej z Dašic. V r. 1332 je uváděn jeho potomek Bohuslav. Kolem r. 1398, kdy je již doložena tvrz, prodal Budiš z Dašic panství Mikulášovi z Barchova, jehož potomci zde sídlili až do začátku 16. století. Mikuláš je prvním známým předkem rodu Barchovských z Dašic. V r. 1360 byl jako člen královské kanceláře Karla IV. na papežském dvoře v Avignonu. Jeho erb (kohout) je vytesán mezi jinými ve znakové síni na hradě Laufu u Norimberka. Psával se původně po tvrzi Orlu u Chrudimi a zemřel před r. 1504. Barchovští se účastnili aktivně veřejného dění. Mikulášův syn téhož jména byl r. 1421 na čáslavském sněmu zvolen jedním z dvaceti zemských správců. R. 1507 prodal Čeněk z Dašic dašické panství Vilémovi z Pernštejna, který je připojil k pardubickému panství. Od té doby tvrz sloužila jen hospodářským a správním účelům velkostatku a písemné prameny se již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 21.8. 2009

Půdorys místa

Půsorys přízemí (vlevo) a 1. patra správcovského domu , podle L. Svobody z r. 1992 s vyznačením roubených stěn.
© Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl., Argo, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Dašice

Místa v okolí

 vila Josefa Vosáhla
 Malý akvadukt
 Slepotice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 Bořice
 Úhřetice
 Holice
 kostel sv. Martina
 Vejvanovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Zámeček
 Neulust
 Březovice
 akvadukt na Židově
 Nemošice
 Chvojenec
 kostel sv. Jiljí
 Topol
 židovský hřbitov
 Ráby
 Kunětická Hora
 Hradce
 Nabočany
 Ráby
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 automatické mlýny
 Chroustovice
 městské opevnění
 Zelená brána
 krematorium
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Rosice
 Rosice
 Medlešice
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 fara
 Radhošť
 Horní Jelení
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 evangelický kostel
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Borohrádek
 kříž
 Kočičí hrádek
 Popovec
 restaurace Monaco
 Bára
 kostel sv. Vavřince
 Jahůdka
 kostel sv. Jiří
 Pěšice
 Domoradice
 požární hláska
 Stolany
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 vodárenská věž
 Libišany
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 7951
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama