Tvrz Cuknštejn vystavěl v letech 1489–1491 vladyka Vilém Pouzar z Michnic. Za českého stavovského povstání 1618–20 zpustošena císařskými vojáky a darována generálu hraběti Karlu Bonaventurovi Buquoyovi. Dnes probíhá postupná rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí s osmibokou věží
© Miroslav Rybáček, 04/2007
Tvrz Cuknštejn se nachází v jižní části krajinářského parku Terčino údolí u Nových Hradů. Přístup autem ze silnice II/154, v obci Světví k severozápadu po místní komunikaci. Ve Světví je nejbližší autobusová zastávka, vlak nejblíže ve stanici Nové Hrady na trati České Budějovice - České Velenice, asi 6 km severně. Kolem tvrze vede červená turistická značka z Nových Hradů do Horní Stropnice.
22.11. 2008

  historie

  Tvrz postavili ke sklonku 15. století vladykové z Michnic na pozemcích své tvrze Světví. Tu držel v roce 1488 Vilém z Michnic. Tehdy Cuknštejn snad ještě nestál, ale jistě byl postaven již roku 1491, kdy se Vilém psal "seděním na Cukenšteině". Vilémův strýc Oldřich Pouzar z Michnic, který přejal po jeho smrti roku 1496 všechny jeho statky, držel potom tvrz Cuknštejn s poplužním dvorem, mlýnem a vsí, vsi Světví,

  6.8. 2002
  Vladycký dvorec. Původně byl střediskem samostatného statku. Dnes představuje unikátní příklad téměř kompletně zachované pozdně gotické tvrze z konce 15. století.
  WEB, 6.8. 2002
  Pokračování historického přehledu majitelů tvrze - viz úvodní článek k historii
  V r. 1545, po smrti posledního majitele zmíněného v předchozím článku (Oldřich Pouzar z Michnic), došlo k dělení jeho pozůstalosti a syn Svojše převzal v r. 1549 Cuknštejn. Po něm (zemř. 1570) dědila jeho manželka Lidmila z Dlouhé Vsi, ale ta zemřela již r. 1572 a o její majetek se rozdělili příbuzní. V letech 1588- 92 je znám jako majitel statku Pavel Boubínský z Újezda. Od r. 1597 seděl na tvrzi Jiřík Kába

  české hrady,2.díl,D.Menclová,nakl.Odeon; Jaroslav Špiroch , 5.8. 2009

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

  Místa v okolí

   kostel sv. Mikuláše
   Svébohy
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Buquoyská hrobka
   kostel sv. Anny
   Kraví hora
   Žumberk
   Hrádek
   Olešnice
   kostel sv. Václava
   Čížkrajice
   morový sloup
   radnice
   Trhové Sviny
   Zlatá Ktiš
   Buškův hamr
   ZOO Dvorec
   boží muka
   Nový Dvůr
   kamenný most
   Sokolčí
   Černá
   Újezdec
   Borovany
   pranýř
   radnice
   Ostrolovský Újezd
   Trocnov
   boží muka
   Komařice
  Kontaktní informace
  Tvrz Cuknštejn
  Údolí 152
  373 33 Nové Hrady
  http://www.cuknstejn.com
  tomas.pek@volny.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 121
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 10.2.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama