Zprvu snad gotická, poté renesanční tvrz upravená v 19. století na domy čp. 31 a 33. Byla součástí rozparcelovaného dvora, jehož zahradu ohrazovala dochovaná zeď, která však nesloužila k opevnění tvrze. S tvrzí nesouvisí ani blízký statek s bránou.
Hlavní obrázek místa
Bývalá tvrz v Čížkrajicích
Pohled od jihovýchodu na domy čp. 31 (vlevo) a 33 adaptované ze staré tvrze. V popředí socha sv. Jana Nepomuckého.
© Jiří Cukr, 01/2010
Obec leží 4 km jižně od Trhových Svinů při cestě na Benešov nad Černou v podhůří Novohradských hor. Vjezd do vsi je zcela netradiční – vede klenutou branou a dvorem rozlehlého statku. Tvrz stávala na severním okraji Čížkrajic a dnes jsou na jejím místě domy čp. 31 a 33 (první domy vpravo za statkem). V souvislostí s tvrzí je také vždy připomínána kamenná zeď viditelná dobře především vpravo od statku těsně před vjezdem do obce.
Jiří Cukr , 1.2. 2010
popis

Tvrz byla renesanční patrová stavba. Dnes na jejím místě stojí domy čp. 31 a 33. Protože dosud nebyl proveden podrobný průzkum objektů, nelze uvést další závěry. Často je v populární literatuře dávána s tvrzí do souvislosti kamenná zeď (hradba) a brána, někde se hovoří o opevnění celé vesnice či o podobnosti s blízkým Žumberkem. Pravda je však taková, že dochovaná zeď tvořila ohrazení zahrady dvora a nejedná se tudíž o fortifikační prvek. A brána je vlastně vjezd do statku čp. 7, kudy zároveň vedla a stále vede hlavní průtahová komunikace obcí. Brána (znovupostavena v roce 2004) je proražena ve zdi spojující dvě křídla statku a podepřena čtyřmi podpěráky.

Jiří Cukr , 1.2. 2010

historie

První zmínky o Čížkrajicích (německy Sitzkreis) spadají do roku 1322 a je možné, že již tehdy zde stávala také tvrz. V polovině 16. století, kdy ves vlastnili Sudlicové z Jívovice, byla zřejmě přestavěna renesančně. V roce 1600 získal Čížkrajice Jindřich Otík z Labouně (služebník posledních Rožmberků) a po jeho smrti roku 1605 se majitelé často střídali. V polovině 17. století byla stavba pustá, ale později došlo k její obnově. Stál při ní hospodářský dvůr, jehož součástí byl i menší pivovar. V roce 1745 se vsi a tvrze zmocnili Buquoyové, kteří zboží připojily k panství Nové Hrady. V 19. století došlo k rozparcelování dvora, na jehož místě postupně vznikaly menší domky. To se dotklo i tvrze, která přešla v roce 1803 do soukromých rukou, bylo sneseno patro a stavba upravena do dnešní podoby. August Sedláček v 80. letech 19. století poznamenal, že „staré stavení tvrze, která bývala…  číst dále

Jiří Cukr , 1.2. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

Katastrální mapa obce z roku 1827
© Encyklopedie českých tvrzí, Praha 1998, I. díl, s. 99 (kreslil J. Úlovec)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čížkrajice

Místa v okolí

 Buškův hamr
 Žumberk
 Trhové Sviny
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Svébohy
 Slabošovka
 ZOO Dvorec
 Újezdec
 boží muka
 morový sloup
 Ostrolovský Újezd
 radnice
 Sedlo
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 Sokolčí
 Cuknštejn
 Černá
 Trocnov
 Pořešín
 Nový Dvůr
 kontribuční sýpka
 Borovany
 Komařice
 pranýř
 Kraví hora
 radnice
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Buquoyská hrobka
 kamenný most
 Velešín
 Římov
 kostel sv. Martina
 Kamenná věž
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 radnice
 mariánský sloup
 radnice
 Holkov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Ledenice
 Bartochov
 Zlatá Ktiš
 Plavnice
 Louzek
 Omlenička
 Doubravice
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 kaple Panny Marie
 Poříčí
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
Základní informace místa
ID místa: 8776
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama