Tvrz postavil Vilém z Čachrova v letech 1380 - 1390. Po r. 1446 přestala sloužit jako sídlo majitele a zpustla. R. 1566 tvrz koupil a obnovil Jan Bohuchval z Hrádku. V 2. pol. 18. st. sloužila jako sýpka. Dnes je ve špatném stavu.
Hlavní obrázek místa
tvrz s renesančním přístavkem od jihovýchodu
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Tvrz je možno nalázt v obci Čachrov nad levým břehem říčky Ostružné asi 700m nad mořem :-) při silnici z Klatov do Železné Rudy. Tvrz se ppoprvé připomíná ve 14. století. Roku 1904 byl Čachrov povýšen na městys.
28.5. 2002
historie

Ves Čachrov se poprvé připomíná r. 1352 ve výčtu vesnic náležejících ke klatovskému děkanátu. V l. 1362 a 1364 uvádějí prameny jejího prvního držitele, Viléma z Čachrova, který zde v l. 1380 - 1390 postavil na náhorní planině, uzavírající hluboká údolí, táhnoucí se jednak od severozápadu, jednak od východu, výstavnou a mohutnou tvrz. Tvrz byla obklopena příkopem s vodou a její značné rozměry vedly k tomu, že byla někdy označována i jako hrad. Do dnešní doby se z ní dochovala mohutná věž, do které se vstupovalo ve výši prvního patra dodnes existujícím hrotitým portálem a odtud do úzké chodby, z níž vedly vchody do obytných místností. Podobně bylo původně rozděleno i přízemí; dnešní vchod byl proražen až později. Reprezentační obytné místnosti tvrze byly v dalších dvou patrech a na severní straně obrácené do nádvoří měly velká obdélná okna, kdežto na jižní straně byla pouze úzká okénka a v druhém patře nadto…  číst dále

22.1. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí tvrze, renesančního přístavku a zaniklého zámku, Čachrov, přízemí tvrze a zámku podle plánu Jaromíra Pokorného, „mistra zednického z Klatov", z roku 1940. Plně značeno zdivo gotické, křížky kolmo ke konstrukcím zdivo renesanční, křížky šikmo ke konstrukcím zdivo zpočátku 18. století, šrafovaně barokní zdivo ze druhé poloviny 18. století, tečkované mladší úpravy. Kresba autor.
Úlovec Jiří: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čachrov

Místa v okolí

 Březí
 Hořákov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Nemilkov
 kostel sv. Anny
 Podolí
 židovský hřbitov
 Malonice
 Opálka
 Velhartice
 Javorná
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Anny
 Dvořec
 Hlavňovice
 Ujčín
 Klenová
 sýpka
 Mlázovy
 Hradiště
 Boříkovy
 kaple sv. Felixe
 Týnec
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Šumavský orloj
 kostel sv. Wolfganga
 Srbice
 štola Loreta
 Loreta
 Újezdec
 Těšetiny
 Pancíř
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kolinec
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Nýrsko
 Kněžice
 Mochtín
 židovský hřbitov
 Svojšice
 Mokrosuky
 Petrovice
 Nový Čestín
 Veselí
 kaple sv. Kříže
 Bystřice nad Úhlavou
 Žikov
 Lomec
 synagoga
 Luby
 Pajrek
 Sobětice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Kašovice
 kaple Panny Marie
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Chamutice
 Kojšice
 Bílá strž
 Běhařov
 Bezděkov
 barokní kaple
 kostel sv. Václava
 Loučová
 Beňovy
 Svatobor
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Hrádek u Sušice
 Bílá věž
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Karlov
 Sohostov
 Volšovy
 Koryta
 Markéta
 Železná Ruda
 Obytce
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Horská synagoga
 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Dobrá Voda
 kaple sv. Vintíře
 Dolejší Krušec
 Habartice
 Tupadelské skály
 Zavlekov
 kostel sv. Vintíře
 Kundratice
 Dlouhá Ves
 Palvinov
 židovský hřbitov
 švédské hroby
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 smolná pec
 Úsilov
Kontaktní informace
tomas.bazala@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 1062
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama