První zmínka o tvrzi je z r. 1293 za Štěpána z Březnice. V 16. stol. rozšířena a opevněna. Petr Vok ji připojil k bechyňskému panství. V r. 2002 byla těžce poškozena požárem. Dochovány dvě bašty – hranolová na východě a válcová na jihovýchodě.
Hlavní obrázek místa
půlkruhová bašta
© Milan Caha 07/2009
Areál březnické tvrze tvořil nepravidelný pětiúhelník, ze všech stran chráněný vodou – na východě rybníkem, na zbývajících stranách vodním příkopem. Původní palác měl pravděpodobně půdorys pětiúhelníku, který přiléhal k severní hradbě. Patrně na počátku 16. století byla tvrz přestavěna, její opevnění bylo posíleno o hradební zeď s baštami. Z nich se dochovaly dvě – hranolová na východě a válcová na jihovýchodě.
Milan Caha (zdroj:Úlovec, J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl (A-M). Praha 2003 a Tříska, K.a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Praha 1986., 26.7. 2009
historie

První zmínka o Březnici z roku 1293 uvádí vladyku Štěpána z Březnice. Před rokem 1388 získal tvrz Majnuš, zakladatel rytířského rodu Majnušů z Březnice, kteří byli později stoupenci husitů a odpůrci pánů z Rožmberka. V devadesátých letech 15. století získal Březnici Jan Čabelický ze Soutic. Čabeličtí ze Soutic ji drželi do roku 1589, za jejich vlastnictví byla tvrz rozšířena a důkladněji opevněna. Dalším majitelem byl Petr Vok z Rožmberka, který je připojil k bechyňskému panství, ke kterému patřila až do 20. století. Roku 1925 byla tvrz necitlivě upravena při rozšiřování lihovaru. Areál tvrze po válce využívalo JZD, budova chátrala. Po společenských změnách se areál ocitl v soukromých rukou. 1. října 2002 byla budova tvrze těžce poškozena požárem. Dnes je v nepřístupném areálu a vidět je pouze dochovaná část vnějšího opevnění.

Milan Caha (zdroj:Úlovec, J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl (A-M). Praha 2003 a Tříska, K.a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Praha 1986. , 26.7. 2009

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Březnice

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 sousoší Kalvarie
 Branovice
 Branovice
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Černice
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dolní Kněžeklady
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Zálší
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 boží muka
 Lannův kříž
 železný most
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kříž II.
 Semenec
 kostel sv. Štěpána
 Hněvkovice
 boží muka
 U Svaté Anny
 Dobronice
 Radětice u Bechyně
 hrobka Berchtoldů
 Dolní Bukovsko
 židovský hřbitov
 vodní dílo Kořensko
 Neznašov
 Litoradlice
 Hvozdno
 Dražíč
 Želeč
 Újezdec
 Rataje
 Radonice
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Prokopa
 řetězový most
 kostel sv. Vavřince
 Svákov
 židovský hřbitov
 Borovany
 Býšov
 synagoga
 Bernartice
 Stádlec
 Bernartice
 Srlín
 Dráchov
 kostel sv. Jiří
 Skalice
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Rozálie
 Talíř
 nová radnice
 kostel sv. Marka
 hřbitov
 radnice
 měšťanský pivovar
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Weisův dům
 Poštovský dům
 Lom
 Švamberk
 kříž
 výklenková kaple
 návesní kaple
 Horusický rybník
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Dříteň
 kaple
 boží muka
 Libív
 kostel sv. Dismase
 Hýlačka
 kaple Svaté Rodiny
 návesní kaple
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 8066
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama