Tvrziště nepravidelného oválu východně od kostela. V r. 1289 je jmenován Beneda z Bražce. Nálezy zdiva už ze 13. stol. První zmínka o tvrzi je až z roku 1316. V roce 1410 vlastní Bražec Svinovec ze Svinavy, v roce 1431 vlastní tvrz Jindřich Svinovec. Tvrz zanikla požárem v první polovině 15. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahorek tvrziště
© Martin Kabeláč, 05/2006
Tvrziště se nachází na navrší východně od kostela. Tvrziště je ovál nepravidelného tvaru, který je dokola obehnán příkopem, na severní straně s předsunutým valem. Archeologický výzkum odkryl situaci v JV části vlastního tvrziště, kde odkryl obvodovou hradbu o šířce 1,7 metru, na kterou navazovala nevelká stavba ze slabšími stěnami (1,2 m) čtvercového půdorysu, do které se vstupovalo portálem z nádvoří. Dle názoru vedoucího archeologických prací jde o věž. Tyto pozůstatky pochází ze 13. století. V této části byly objeveny i pozůstatky mladších staveb. Významným stavebním materiálem použitým na této tvrzi, dle archeologického průzkumu, bylo dřevo. Prohlubně nacházející se uprostřed tvrziště souvisí s nedávnou vojenskou činností. Datace zdí nalezených archeologickým výzkumem nabízí domněnku, že objekt byl malým hradem, nebo jednou z nejstarších tvrzí v Českém království.
Petr Nožička, čerpáno z:Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Západní Čechy, Pankrác, Praha 2005, 22.5. 2011
historie

První zmínka v obci Bražec je z roku 1289, kdy je místní zeman Beneda z Bražce uveden jako svědek na listině. Už v této době zde bylo dle archeologických nálezů opevněné sídlo, i když první zmínka o tvrzi je až z roku 1316. V roce 1410 vlastní Bražec Svinovec ze Svinavy, v roce 1431 vlastní tvrz Jindřich Svinovec. Dle archeologického výzkumu v letech 1986–1989, tvrz zanikla požárem v první polovině 15. století a nebyla již obnovena. Koncem 15. století vlastní panství Jindřich z Plavna. V roce 1510 získává panství Jiří Plick z Plickensteina. V roce 1568 jej získávají Zedvicové. Tento rod prodává Bražec v roce 1581 vdově po Kašparovi Collonovi z Felsu Anně Karolíně Collona, rozené Šlikové, která jej připojuje k panství, jehož střediskem byla Andělská Hora. Od roku 1622 patří Bražec Černínům a je připojena k panství Stružná.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Západní Čechy, Pankrác, Praha 2005, 23.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Stružná
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Bochov
 kostel sv. Leonarda
 Andělská Hora
 Údrč
 Údrč
 Jírov
 Skalky skřítků
 židovský hřbitov
 Šemnická skála
 kaple sv. Anny
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Martina
 Bučina
 Javorná
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Lázně Kyselka
 kaple sv. Floriána
 Verušičky
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Týniště
 Radošov
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 Goethova vyhlídka
 Tuchtova kaple
 zaniklá obec Mlyňany
 Bílá boží muka
 kaple
 Velichov
 kaple
 Jižní prameny
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 návesní kaple
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 boží muka
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Mazanec
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 židovský hřbitov
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Dalovice
 Dalovice
 Diana
 fara
 kaple Panny Marie
 Dalovice
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 Mořičov
 Brložec
 kostel sv. Víta
 Nevděk
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 panský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Štědrá
 Hájek
 Štědrá
 Hoppova kaple
 Budiš
 Valeč
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Urbana
 Ostrov
 smírčí kříž
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kříže
 smírčí kříž
 Chyše
 Vladař
 Chyše
 synagoga
 Maleš
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 popraviště
 radnice
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 9855
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama